V návrhu zákona sa doslova píše, že "záväzky štátnej organizácie, ktoré existujú ku dňu vzniku akciovej spoločnosti, neprechádzajú do majetku akciovej spoločnosti". O vyrovnaní dlhov má na návrh ministerstva zdravotníctva rozhodnúť vláda.
Privatizácia transformovaných zdravotníckych zariadení je otvorená. Najskôr vláda opäť na návrh ministerstva rozhodne "o rozdelení podielov fyzických osôb a právnických osôb na majetku transformovaného zdravotníckeho zariadenia". V návrhu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti sa v tejto súvislosti ďalej uvádza, že "ministerstvo zdravotníctva môže na základe rozhodnutia vlády akcie zdravotníckeho zariadenia alebo ich časť ponúknuť samosprávnemu kraju, obci, vzdelávacej ustanovizni, ktorá má v predmete činnosti vzdelávaciu činnosť a vzdeláva študentov v príslušnom zdravotníckom povolaní, Slovenskej zdravotníckej univerzite a zamestnancom zdravotníckeho zariadenia formou bezodplatného prevodu; ak ponuku odmietnu, môže ministerstvo zdravotníctva vypísať výberové konanie na predaj akcií alebo časti akcií".
Slobodné fórum s transformáciou poskytovateľov na akciové spoločnosti a teda s možnosťou ich privatizácie priamo vo svojom návrhu zákona nepočíta.
Klady vládnej predstavy
* Transformácia štátnych poskytovateľov na akciové spoločnosti sprehľadní ich hospodárenie a riadenie, obmedzí štátnu pomoc. Spriechodnením exekúcií a konkurzov by sa mala zlepšiť ich finančná disciplína, prípadne umožniť zmena ich majiteľa formou kapitalizácie pohľadávok.
* Možno očakávať, že bez oddlženia by veritelia voči poskytovateľom po ich transformácii na akciové spoločnosti uplatnili exekúcie a konkurzy. Ak by bol takýto vývoj živelný, mohla by sa zhoršiť dostupnosť občanov k zdravotnej starostlivosti a porušiť ich ústavné právo na ochranu zdravia a zdravotnú starostlivosť.
Riziká vládnej predstavy
* Z pohľadu veriteľov je oddlženie poskytovateľov pred ich transformáciou nejasné, môžu na Ústavnom súde namietať porušenie ich vlastníckych práv.
* Z náčrtu privatizácie - štátnych akcioviek - vyplýva, že do bezodplatného prevodu akcií sú zahrnutí aj ich zamestnanci. Zamestnanecké akciovky počas divokej privatizácie za vlády Vladimíra Mečiara boli len kamuflážou na ovládnutie podnikov úzkou skupinou ľudí.