PRAHA - Ministerstvo práce by rado motivovalo nezamestnaných k tomu, aby si aktívnejšie hľadali zamestnanie a uprednostnili aj menej platené miesto pred poberaním dávok. Navrhuje preto znížit vyplácané dávky životného minima. Ľudia, ktorí by naviac odmietali bez vážnych dôvodov krátkodobejšiu či verejne prospešnú prácu, by mohli dostávať len minimálnu podporu na základné potreby a výživu. ČTK to povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Beránková.
Od životného minima sa odvíja nárok na ďalšie sociálne dávky. Jeho výška je rôzna pre jednotlivca a pre rodinu s deťmi. Pre samostatne žijúceho človeka je to mesačne 4100 korún.
Minimum sa skladá z dávky na osobnú potrebu a na domácnosť. Ministerstvo počítá s tým, že by v budúcnosti predstavovalo iba sumu na osobné potreby a výživu. Podľa Hospodárskych novín by sa malo minimum znížiť pre samostatne žijúceho človeka zo 4100 na 2900 korún mesačne.
Životné minimum rodiny by bolo podľa Beránkovej zložené z plnej čiastky pre jednu dospelú osobu, čiastky na ďalších dospelých by už boli nižšie, najnižšie by pripadli na deti.
Dlhodobo nezamestnaným, ktorí by bez vážneho dôvodu ponúknutú prácu odmietli, by úrady mohli vyplácanie dávky pozastaviť. Poskytli by im len takzvané existenčné minimum, ktoré by podľa Beránkovej zabezpečilo minimálny životný štandard, teda jedlo a základné potreby. "V žiadnom prípade nebude poberanie týchto prostriedkov výhodné," zdôraznila hovorkyňa.
Ani po znížení minima o dávku na domácnosť by ale ľudia o podporu na bývanie nemali prísť. Na pokrytie týchto nákladov je podľa Beránkovej určený príspevok na bývanie, ktorý existuje už dnes. Môžu ho poberať domácnosti s príjmom nižším, než je 1,6 násobok životného minima. Rozdielne výdavky na bývanie v rôznych miestach republiky by sociálne slabým mohlo pomôcť dorovnať doplatok, ktorý by vyplácali obce. Počíta s ním pripravovaný zákon o hmotnej núdzi. Táto norma má podľa Beránkovej predovšetkým obmedziť dlhodobú závislosť na sociálnych dávkach.
Kabinet vo svojom programovom vyhlásení uvádza, že zabezpečí aktualizáciu životného minima. Navrhované zmeny by mohli vstúpiť do platnosti nejskôr od januára 2006. (čtk)