Podľa prieskumu Výskumného ústavu práce sociálnych vecí a rodiny sú starší zamestnanci tam, kde sa ohodnotenie práce opiera o tarifné triedy a stupne, odmeňovaní lepšie, než ich mladší kolegovia. To ich môže postaviť do nevýhodnej pozície "drahšej" pracovnej sily. V mzdových systémoch postavených na reálnom výkone, môžu byť starší ľudia naopak znevýhodnení.
Podľa štatistických zisťovaní bolo v roku 2002 na Slovensku priemerne 415 000 ekonomicky aktívnych ľudí vo veku nad 50 rokov. Každý piaty z nich bol nezamestnaný - úrady práce evidovali 76 000 nezamestnaných vo veku 50 rokov a starších. Z toho najviac nezamestnaných (až 54 000) bolo vo veku 50 až 54 rokov.
Z hľadiska záujmu o starších zamestnancov zamestnávajú väčšie podniky viac dôchodcov ako menšie. Z novoprijatých zamestnancov tvoria v slovenských podnikoch starší pracovníci iba 6,8 percenta, spomedzi prepustených ich je až 13,2 percenta. Viac starších zamestnancov pracuje v podnikoch s prevahou mužského osadenstva a napokon viac seniorov je zamestnaných vo verejnom sektore ako v súkromnom sektore.