Aj Martina Moravcová začudovane krútila hlavou nad výsledkami v bazéne. "Toľko prekvapení som na olympiáde ešte nezažila," povedala po konci aténskych súťaží. Tie chvíľami úplne popierali skutočnosť, že plávanie je v prvom rade exaktnou vedou. Náhody zvyknú byť potlačené na minimum.
Američania síce zostali v medailovom poradí na tróne pred Austráliou, ale málokto čakal, že prehrajú v štafete na 4x100 m voľný spôsob s JAR. Svetová rekordérka Austrálčanka Lisbeth Lentonová sa zasa vďaka našej Moravcovej nedostala do finále 100 m kraul, rovnako ako legenda svetového plávania Rus Alexander Popov. Tomu to nevyšlo ani na päťdesiatke.
Víťazstvu na rozlúčku skúsenej Rumunky Camelie Potecovej na krauliarskej dvojstovke možno pár priaznivcov verilo, ale triumf 17-ročnej Francúzky Laury Manaudouovej na dvojnásobnej trati nečakali ani v jej rodnej krajine. Francúzi dovtedy plavecké zlato nikdy nezískali, šarmantná Manaudouová ho navyše ozdobila jedinečným európskym rekordom (15 rokov starý rekord Nemky Möhringovej stiahla o vyše pol sekundy). Premiérové zlato oslavovalo aj Poľsko po dohmate Otylie Jedrejczakovej na 200 m motýlik a senzačne i Zimbabwe. Kirsty Coventryovej triumf na 200 m znak vyniesol doma okrem slávy aj diplomatický pas.
Hrdinom a zároveň najúspešnejším účastníkom hier sa stal Američan Michael Phelps. Sedem zlatých Marka Spitza z Mníchova 1972 neohrozil, získal však najväčší počet medailí na jednej olympiáde (6 zlatých - 2 bronzové) a Amerika sa hneď pustila do diskusií, kto je najlepší plavec histórie. Phelps či Spitz?
Michaelov svetový rekord na 400 m polohové preteky bol prvým z ôsmich, ktoré sa v aténskom akvakomplexe zrodili. Päť padlo v štafetách, zostávajúce dva individuálne pridal Aaron Peirsol na 100 m znak a Austrálčanka Jodie Henryová na 100 m kraul.
Európa v porovnaní so Sydney príliš nežiarila. V celkovom počte medailí klesla len o dve (predtým získala 36, teraz 34), no kým pred štyrmi rokmi vyhrala 14 disciplín, teraz sa musela uspokojiť s polovicou. Zachraňovali ju najmä skúsené holandské krauliarske rýchliky (Inge de Bruijnová obhájila zlato na 50 m, Pieter van den Hoogenband na 100 m) a neprekonateľná ukrajinská polohovkárka Jana Kločkovová. Ako prvá plavkyňa planéty dokázala zopakovať zlaté double z 200 a 400 m z predchádzajúcej olympiády.
RASTISLAV HRÍBIK