Slovenský kapitán Miroslav Šatan.
FOTO PRE SME - JANA CHYTILOVÁ
Pred ôsmimi rokmi sa MIROSLAV ŠATAN (29 r.) zaradil na World Cupe medzi najmladších hráčov reprezentácie Slovenska, v tom čase rozbiehal svoju kariéru v NHL. Dnes patrí v tíme medzi hokejistov s najväčšími skúsenosťami zo severoamerickej profesionálnej ligy a po štyroch vystúpeniach na majstrovstvách sveta (2000 - striebro, 2002 - zlato, 2003 - bronz, 2004 - 4. miesto) povedie mužstvo s kapitánskym céčkom aj na Svetovom pohári. Po nedeľňajšom zápase s Ruskom vyšiel z kabíny medzi prvými a štvrťhodinku vyčkával na chodbe Corel Centra, kým sa z dopingovej kontroly vráti obranca Višňovský.
Po strhujúcom sobotňajšom zápase s Kanadou (2:2) hralo Slovensko na druhý deň na tom istom ľade v Ottawe opatrnejší hokej s Ruskom (0:0). Bolo to spôsobené únavou, či skôr taktickými pokynmi?
"Tak my, ako aj Rusi sme cítili, že je to posledné stretnutie v príprave na Svetový pohár. Nehralo sa tak fyzicky náročne ako proti Kanaďanom. S iným súperom sa hral iný hokej. Rusi sú technickejší, snažia sa presadiť v situáciách jeden na jedného a krížnymi prihrávkami si vytvoriť šancu. Dôležité je preto pozičné postavenie brániacich hráčov, taktika."
V prvom prípravnom súboji prehralo Slovensko v Bratislave so Švédskom 0:2. Zo všetkých troch zápasov podalo najlepší výkon proti Kanade, v ktorom dosiahlo dva góly. Inak vyšlo naprázdno. Nemrzí vás to ako strelca?
"Mrzí a dúfam, že na Svetovom pohári budeme úspešnejší. Taký je trend v NHL a tento turnaj má s ňou veľa spoločné. Treba rátať s vyrovnanými zápasmi, veľa gólov nepadne. Budú rozhodovať tesné víťazstvá 1:0 či 2:1. Súhlasím, v príprave sme zahrali najlepšie s Kanadou. Diváci videli rýchly, tvrdý hokej. Viedli sme pritom 2:0, mohli sme aj vyhrať. Vidieť, že v našej hre sú ešte rezervy. Posilnili sme si sebavedomie. Cítime, že s každým súperom môžeme hrať vyrovnanú partiu s otvoreným koncom."
V priebehu prípravy sa však zranili na ruke traja hráči základnej zostavy - Handzuš, Majeský, Bondra. Ešte predtým sa ospravedlnil Pálffy. Mužstvo doplnia náhradníci. Ako to môže vplývať na atmosféru v tíme a jeho silu?
"Je zbytočné plakať nad tým, čo sa stalo a zaoberať sa myšlienkami, čo by bolo, keby mohol hrať ten či onen hráč. Šancu dostávajú ďalší hráči, ich úloha sa zvyšuje. Každý musí pridať do mužstva niečo navyše, aby nahradil chýbajúcich spoluhráčov."
V NHL sa v úvode sezóny hrá sedem-osem prípravných zápasov, v slovenskej extralige mužstvá zvládnu dvojnásobok. Pritom pred Svetovým pohárom musia tímom stačiť tri stretnutia. Koľko zápasov treba, aby sa hráči dostali do formy?
"Termín Svetového pohára je bláznivý, málokto bude vo vrcholnej forme. V prvom stretnutí sme cítili, že niektoré činnosti nefungujú, všeličo ešte zavadzia. Zlepšenie prichádza od zápasu k zápasu. Sedem až osem by ich malo stačiť, kým sa hráč dostane do prvej fázy sezónnej formy. Niektorým chalanom však treba ďalších päť až desať zápasov. Na Svetovom pohári bude na zlepšovanie priestor aj v troch súbojoch základnej skupiny - až do play off."
Slovensko dalo v príprave málo gólov, ale málo aj inkasovalo. Spôsob defenzívnej hry s vypomáhaním útočníkov pripomína systém známy z tohtoročných majstrovstiev sveta. V Göteborgu bola kolektívna hra základom cesty za zlatom. Môžete systém hry viac priblížiť?
"Je pravda, že sa snažíme hrať podobne ako v Göteborgu. Na úzkych severoamerických klziskách je systém ešte efektívnejší. Nepísaným pravidlom je, že ako prvý sa dozadu vracia center. Prvý útočník sa snaží korčuľovaním do priestoru natlačiť hru na jednu polovicu klziska a donútiť rozohrávajúceho obrancu súpera, aby viedol puk a nenahrával. Ostatní hráči majú za úlohu prikryť krídla, hráčov súpera, znemožniť prihrávku a získať puk. Tento systém sa volá pasca, je zaužívaný aj v NHL."
Svetový pohár sa hrá podľa nového modelu, do štvrťfinále play off sa tentoraz dostanú všetky mužstvá. Čo budete v turnaji považovať za úspech?
"Postup medzi štyroch najlepších. Najdôležitejší štvrťfinálový zápas play off nás tam môže posunúť."