Loď má solídne lekárske vybavenie, chirurgické zákroky na nej nerobia. FOTO - REUTERS
Veľké vlny spôsobuje v portugalskej spoločnosti v týchto dňoch holandská "potratová loď", ktorá sa plaví pri brehoch silno katolíckej krajiny. Presadzuje právo žien rozhodnúť o umelom prerušení tehotenstva.
Zakotviť v prístave Figueira da Foz jej Portugalsko neumožnilo a posádku lode dôrazne upozornilo - ak sa o to pokúsite, použijeme proti vám silu.
Prečo Portugalsko
Posádka chcela kotviť v severoportugalskom prístave dva týždne a ponúkať potratové pilulky ženám, ktoré nie sú tehotné dlhšie ako šesť týždňov. Prečo si hnutie Women on Waves (Ženy na vlnách) vybralo na plavbu práve túto krajinu, je zrejmé - možnosti Portugalčaniek rozhodnúť sa slobodne o interrupcii sú zákonom výrazne limitované.
Holandská loď sa najčastejšie pohybuje v pobrežných vodách krajín, v ktorých ženy podstupujú riziko nelegálnych potratov. Jej cesta má vždy aj silný reklamný účel, posádke sa zatiaľ vždy podarilo rozprúdiť živú diskusiu o interrupciách.
V Portugalsku je prerušenie tehotenstva možné len v prípade znásilnenia, ohrozenia života budúcej matky, značného rizika jej fyzického alebo psychického ochorenia a vrodenej deformácie embrya.
Portugalská vláda sa vyjadrila jednoznačne proti tomu, aby loď kotvila v ich prístave. "Je to otázka zákonov, nie morálky," odôvodnil rozhodnutie úradov štátny tajomník pre námorné záležitosti Nuno Fernandes Thomaz. "Ak pripustíme, aby sem prichádzali cudzinci a porušovali naše zákony, bude o to ťažšie presadzovať tieto zákony medzi Portugalčanmi."
Potratovú loď bolo pripravené vytlačiť vojenské námorníctvo. Vládne pravicové strany vo svojom vyhlásení tvrdili, že polícia je pripravená zistiť totožnosť žien, ktoré by sa chceli na plavidlo nalodiť.
Podľa lekárky Rebeccy Gompertsovej, ktorá organizáciu Women on Waves pred piatimi rokmi založila, je zákaz portugalských úradov porušením slobody pohybu medzi členskými štátmi Európskej únie. Posádka lode by zákon neporušovala, pretože záujemkyne o prerušenie tehotenstva by sa síce nalodili v Portugalsku, tabletku by však užili až v medzinárodných vodách, kde by už na holandskej lodi platili zákony tejto krajiny. Chirurgické zákroky sa na "potratovej lodi" nevykonávajú.
Ženy na lodi
"Potratová loď" sa stala známa po misiách v Írsku (2001) a Poľsku (2003), kde sú potraty zakázané úplne, alebo takmer úplne. Spôsobili tam veľké pobúrenie medzi katolíckymi organizáciami a záujem o tabletky medzi ženami, ktoré boli pripravené na potratovú turistiku či nelegálne zákroky doma.
Na najnovšiu výpravu loď pozvala partnerská organizácia z Portugalska, ktorá tvrdí, že loď zotrvá v medzinárodných vodách, pokiaľ nedostane povolenie kotviť v prístave. Ako náhradný plán zvažovali, že ženy na loď dopravia na iných plavidlách. Záujem o pobyt na lodi bol podľa portugalskej organizácie pracujúcej pre Women on Waves veľký.
Odhaduje sa, že v Portugalsku sa ročne uskutoční 20- až 40-tisíc ilegálnych interrupcií a asi 5-tisíc žien musia s následnými zdravotnými komplikáciami po týchto zákrokoch každý rok hospitalizovať, uvádza agentúra AFP. Podľa prieskumov verejnej mienky je väčšina Portugalčanov za zmiernenie zákonov o umelom prerušení tehotenstva.