V uliciach Paríža sa včera zišli asi tri tisícky Francúzov, hlavne novinárov, niekoľko bývalých i terajších ministrov a parížsky arcibiskup. "Prepustite rukojemníkov," skandovali. FOTO - ČTK/AP |
Vláda odmietla zrušiť zákon zakazujúci nosenie moslimských šatiek v školách. Večer malo vypršať ultimátum únoscovFrancúzska vláda zareagovala na ultimátum Islamskej irackej armády veľmi rýchlo. Nezruší kontroverzný zákon o zákaze nosenia moslimských šatiek vo verejných školách, ako to od nej žiadajú únoscovia novinárov Christiana Chesnota a Georgesa Malbrunota.
Naopak, zorganizovala masívnu diplomatickú ofenzívu. Výsledkom krízového plánu je turné francúzskeho ministra zahraničných vecí Michela Barniera po arabských krajinách. Francúzska diplomacia získava podporu od Káhiry po Palestínu. Jásir Arafat, jordánske denníky i sunnitskí duchovní z Iraku sa snažia vysvetliť únoscom, že tentoraz sa pomýlili.
Unesení novinári sú podľa Arafata veľkými znalcami palestínskej otázky a pomáhajú Palestínčanom a Iračanom v boji za ich vec. Podobne sa vyjadril v Káhire generálny tajomník Arabskej ligy Amr Músa. Na prepustenie novinárov vyzvala aj arabská televízia al-Džazíra.
Niektorí pozorovatelia úsilie vlády kritizujú. Krajina podľa nich zvolila stratégiu - priateľov arabského ľudu. Paríž teroristom odkázal: unášajte svojich nepriateľov, ale nie nás.
Svoj program zmenil francúzsky prezident i premiér. Všetci chcú prispieť k oslobodeniu rukojemníkov. Prezident Jacques Chirac, ktorý mal včera v Soči večerať so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom a nemeckým Gerhardom Schröderom, odlet odložil a ani premiér Jean-Pierre Raffarin mimo Paríža neodcestoval. Radšej sa stretol s vedúcimi redakcií oboch unesených. Po stretnutí potom všetci hovorili o "náznakoch nádeje", že by sa únos mohol skončiť šťastne.
Francúzi očakávajú výraznú pomoc od egyptských tajných služieb, predovšetkým od ich šéfa generála Sulejmana. Sulejmanovým ľuďom sa podarilo za posledné mesiace oslobodiť v Iraku viacerých egyptských rukojemníkov.
V krajine sa zatiaľ diskutuje, či si Francúzsko nepoškodilo vzťahy s arabským svetom, keď prijalo spomínaný zákon. Médiá pripomínajú, že vtedajší minister vnútra Nicolas Sarkozy odcestoval s návrhom textu do Egypta, kde jeho znenie konzultoval s najvyššou náboženskou radou sunnitského islamu. Jej predstavitelia mu znenie zákona odobrili. Podobne sa k zákonu vyjadril aj popredný islamský intelektuál Tárik Rammadán.
Ministerstvo školstva v napätej situácii uviedlo, že zákon vstúpi do platnosti 1. septembra. V osobitom obežníku však žiada učiteľov, aby rozoznávali prípady, v ktorých ide o jasné porušovanie disciplíny a tie, kde ide o diskrétne a povolené znaky príslušnosti ako šperky a ozdoby.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME