V nedeľu bolo v centre New Yorku 200- až 400-tisíc demonštrantov, ktorí protestovali proti Bushovej politike v Iraku. Niesli rakvy zabalené do amerických vlajok. Priamo na Manhattane v tom čase vrcholili prípravy konventu Republikánskej strany. FOTO - REUTERS
Zjazd Republikánskej strany sa včera v New Yorku začal spomienkou na obete 11. septembra. Najväčšou hviezdou prvého večera bol bývalý newyorský starosta Rudi Giuliani.
Už včera bolo jasné, že republikáni sa rozhodli prepisovať kalendáre: 11. september presunuli na koniec augusta. Teroristické útoky sú hlavným motívom celého zjazdu. Útoky spred troch rokov a spolu s nimi aj tie, ktoré vraj New Yorku hrozia dnes.
V takejto atmosfére, ktorú dopĺňajú obrovské protesty v uliciach, prijme George Bush vo štvrtok oficiálnu nomináciu na druhú prezidentskú kandidatúru.
Giuliani včera prirovnal Busha k Churchillovi a Reaganovi. Súčasný prezident podľa neho bojuje proti terorizmu rovnako ako oni bojovali proti fašizmu a komunizmu. "Winston Churchill videl hrozbu Hitlera, keď ho opozícia a väčšina médií označovali za vojnového štváča. George Bush vidí svetový terorizmus ako zlo, akým naozaj je. Konzistentne pracuje na tom, aby ho porazil a aby sme my boli doma bezpečnejší," mal podľa amerických médií povedať Giuliani.
Spoločne s Johnom McCainom, senátorom a bývalým Bushovým prezidentským protikandidátom, ktorý je považovaný za umierneného republikána, mali pripomenúť, ako sa Bush správal tesne po útokoch. To bolo jeho najsilnejšie obdobie: demokrati takmer neexistovali, ľudia stáli v jednom šíku za prezidentom a Irak bol ešte ďaleko.
Nik nepochyboval, že práve útok na dvojičky bude veľkou témou. Demokrati však tvrdia, že toto je príliš. Bush a republikáni si vraj tragédiu prisvojili a zneužívajú ju na svoje politické ciele.
Republikáni nesúhlasia. Tvrdia, že 11. september často spomínali na svojom zjazde v Bostone aj demokrati. "Bolo v poriadku, keď o tom hovorili demokrati, tak teraz o tom budeme hovoriť aj my," povedal šéf republikánskej strany Ed Gillespie.
Jedinou témou, ktorá dokáže zjazdovému 11. septembru mediálne konkurovať, sú demonštrácie. Republikáni sa od začiatku snažia vykresliť demonštrantov, a teda demokratov ako extrémistov: blokujú ulice, urážajú krajinu a jej prezidenta, dostávajú sa do sporu s políciou.
Demonštranti majú za sebou prvý úspech. V nedeľu ich bolo v uliciach 200- a podľa niektorých až 400-tisíc. A hlavne: prvý deň konventu ukradli republikánom titulky novín. Viac ako o programe zjazdu sa písalo o protestoch. Najväčších za posledných 22 rokov. A to ešte nedošlo k násilnostiam.