Sovietski hrdinovia odchádzali z východného Nemecka ponížení

Vtedajší ruský prezident skryl zrejme svoje pocity v alkohole. Málokomu to ušlo, keď sa snažil dirigovať vojenský orchester, ktorý v ten deň v Berlíne slávnostne vyhrával. Viac ako 500-tisíc sovietskych vojakov, dôstojníkov a ich rodinných príslušníkov ..

Vtedajší ruský prezident skryl zrejme svoje pocity v alkohole. Málokomu to ušlo, keď sa snažil dirigovať vojenský orchester, ktorý v ten deň v Berlíne slávnostne vyhrával. Viac ako 500-tisíc sovietskych vojakov, dôstojníkov a ich rodinných príslušníkov opúšťalo takmer po piatich desaťročiach bývalé východné Nemecko. Vystúpenie Borisa Jeľcina malo pre mnohých rovnako trápnu príchuť ako príležitosť, pri ktorej sa zišli. Vojaci v Berlíne i Rusi doma mysleli na to isté: porazili sme fašizmus a teraz odchádzame ako porazení studenej vojny. Bolo to 31. augusta 1994, pred desiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Celkom inak to vyzeralo v roku 1945. Sovietska armáda oslobodila Berlín a mnohí ju oslavovali. Vojaci v sovietskych uniformách boli hrdinami, ktorí porazili Hitlerov nacizmus. Postupne sa počet sovietskych vojakov v Nemecku ustálil na čísle 380-tisíc mužov, čo bol takmer dvojnásobný počet vtedajšej armády Nemeckej demokratickej republiky.

Sovieti mali svoj hlavný stan 30 kilometrov južne od Berlína v meste Wünsdorf, na rovnakom mieste, kde mal počas vojny rezidenciu nemecký Wehrmacht. V západnom Nemecku bolo 400-tisíc cudzích vojakov, z toho viac ako polovica amerických.

Sovietski hrdinovia druhej svetovej vojny začali onedlho plniť úlohy, ktoré už mali s hrdinstvom pramálo spoločné. Tri roky po vojne asistovali pri 11-mesačnej blokáde Berlína, ktorou chcela sovietska moc vyhladovať ľudí v západnej časti mesta a donútiť západné mocnosti, aby sa zriekli svojich pozícií v Berlíne. V júni 1953 pomáhali potlačiť ľudové povstanie nemeckých robotníkov, ktoré dostalo do varu celú krajinu a zmarilo sny východných Nemcov o lepšej politickej i hospodárskej situácii. A v roku 1968 si odskočili do nespokojného Československa.

SkryťVypnúť reklamu

Prvýkrát do vnútorných záležitostí jedného zo svojich satelitov prestali zasahovať až na jeseň 1989. Vtedy ostali sedieť v kasárňach. To už bola éra Michaila Gorbačova a Brežnevova doktrína o obmedzovaní suverenity krajín východného bloku prestala platiť.

Po politických zmenách nemal už pobyt ruských vojsk politický zmysel, ekonomicky to bolo navyše neudržateľné. Podľa nemeckých médií ešte v roku 1991 poslala Moskva svojim vojskám do východného Nemecka 820 miliónov mariek, o rok neskôr už len 20 miliónov.

Vojaci si museli pomôcť, ako vedeli, aby sa uživili sami, a takmer každý vedel, že to nebolo vždy zákonnou cestou. Západné tajné služby korumpovali dôstojníkov, aby získali informácie o najnovšej ruskej vojenskej technike. A nemeckí radikáli využili príležitosť, ako sa ľahko a lacno dostať k ručným zbraniam. Na oplátku sa ruskí dôstojníci začali vyvážať v luxusných autách a fajčili nepreclené cigarety.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po znovuzjednotení Nemecka v roku 1990 sa oba štáty dohodli na odchode sovietskych vojsk. Posledný vojak mal územie východného Nemecka opustiť koncom augusta 1994. Pozemok s rozlohou 240-tisíc hektárov sa stal predmetom ostrých diskusií. Pôvodne mali Rusi zaplatiť za ekologické škody, ale to sa ukázalo ako nereálne a pozemok sa vrátil bez náhrad. Naopak Nemci sľúbili, že v Rusku budú financovať výstavbu 45-tisíc domov pre dôstojníkov, ktorí sa vrátia do vlasti.

Aj tak neboli spokojní všetci. Ruský vojenský historik Michail Boltunov v roku 1995 vo svojej knihe o odchode ruských vojsk napísal, že vyrovnanie nebolo spravodlivé. Ruská armáda podľa neho za päť desaťročí na nemeckom území vybudovala 777 posádkových miest, 20-tisíc bytov, zriadila tábory či vzdelávacie centrá. Jej majetok odhadol Boltunov na sedem až osem miliárd mariek, ekologické škody len na dve až tri miliardy.

SkryťVypnúť reklamu

V deň slávnostnej rozlúčky boli pocity viac ako 300-tisíc vojakov a 200-tisíc rodinných príslušníkov zmiešané. Hoci o niekoľko dní neskôr odchádzali aj vojaci zo západného Nemecka, ceremónia sa konala oddelene. To bolo pre mnohých v čase odzbrojovania, pádu Berlínskeho múra a konca studenej vojny nepochopiteľné. Ruská verejnosť to vnímala ako poníženie a neprávosť.

Aj nemecká verejná mienka bola rozdelená. Pre 77 percent západných Nemcov boli sovietski vojaci okupantmi. Pre viac ako polovicu východných Nemcov to boli naopak osloboditelia a partneri.

Desať rokov po odchode sa veci dostávajú do normálu. Nemecký Wünsdorf už premenil polovicu vojenských objektov na civilné a svoju vojenskú históriu odpratal do múzea. A mnoho sovietskych vojakov sa už necíti ukrivdených. Jeden z nich, ktorý sa rozhodol vrátiť a žiť v Nemecku, na internete napísal: Hovorí sa, že človek by sa mal vrátiť do miest, kde prežil mladosť. Ja som to spravil a neoľutoval som. Jeho deti majú v pasoch nemecké mesto narodenia a na vysvedčeniach pečiatku ruskej školy v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok - agentúra Itar-tass

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 254
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 031
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 130
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 934
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 829
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu