BRATISLAVA - Schodok hospodárenia štátu ku koncu júla nedosahoval ani štvrtinu celoročnej plánovanej hodnoty. Opoziční politici však zatiaľ ponúkajú len tie horšie možnosti, ako naložiť so zatiaľ nad očakávania dobrým vývojom rozpočtu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý denník SME urobil medzi ôsmimi ekonomickými analytikmi.
Návrh Smeru na zavedenie zníženej 10-percentnej sadzby DPH na potraviny dopadol úplne najhoršie. Na stupnici od -10 (zásadný nesúhlas) do +10 (absolútny súhlas) si jeho iniciatíva vyslúžila známku -8,3. Proti je aj ministerstvo financií, ktoré iniciatívu Smeru označuje za populistickú.
S veľkým pochopením sa nestretlo ani volanie Smeru a zamestnávateľov po nižšej dani z pohonných látok, ani návrh Slobodného fóra na zníženie jednotnej sadzby DPH z 19 na 15 percent.
"Netrváme striktne na 15-percentnej sadzbe. Každé jedno percentu dolu je dobré," hovorí poslanec SF Branislav Opaterný.
Z hodnotenia ekonomických analytikov vyplýva, že nad očakávania dobré príjmy štátu by sa mali využiť na iné ciele. Z deviatich ponúknutých možností by vcelku pozitívne prijali štyri - zníženie rovnej dane, rýchlejšie znižovanie deficitu verejných financií, zníženie sociálnych odvodov a financovanie reforiem. Ministerstvo financií sa však k takýmto krokom zatiaľ zdráha.
Minister Ivan Mikloš zatiaľ nevidí priestor na znižovanie daní. "Spýtajte sa na to, keď sa potvrdí, že vývoj verejných financií je naozaj výrazne lepší. Zatiaľ sa potvrdzuje skôr to, že naša opatrnosť bola namieste," povedal.
Riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren so znižovaním daní súhlasí, nepovažuje ich však za prioritu. "Hlavným problémom dnes už skutočne nie sú dane. Výška daní a odvodov ako podiel na veľkosti ekonomiky je okolo 30 percent, čo je skutočne jedna z najnižších úrovní v Európskej únii," konštatuje. Na druhej strane však poukazuje na to, že verejné výdavky sa pohybujú okolo 42 percent výkonu ekonomiky. "Preto je omnoho dôležitejšie ako na znižovanie daní zamerať sa na znižovanie celkovej úrovne verejných výdavkov."