BRUSEL - Európska komisia navrhne v piatok na prvom zasadaní po prázdninách zmäkčenie pravidiel paktu stability a rastu, ktorým sa riadia členské štáty eurozóny. Vyjde tým v ústrety štátom, ako sú Francúzsko alebo Nemecko, ktoré majú v poslednom čase ťažkosti s ich dodržiavaním.
Podľa ekonomických denníkov Les Echos a Financial Times budú môcť krajiny eurozóny prekročiť limit rozpočtového deficitu stanovený na tri percentá hrubého domáceho produktu nielen ako dosiaľ, v prípade prudkého ekonomického poklesu. Dostatočným dôvodom sa má stať i stagnácia alebo dlhšie obdobie "nebadateľného" ekonomického rastu.
Druhou úľavou má byť predĺženie lehôt na nápravu prehnaných deficitov. Podľa dnes platného systému musí krajina do štyroch mesiacov potom, čo Európska komisia konštatuje vysoký schodok, predložiť plán na jeho zníženie a potom má jeden rok na to, aby ho vykonala. Tieto kritériá majú byť menej rigidné a komisia má dostať možnosť ich upravovať podľa konkrétnej situácie každej krajiny.
Komisár Joaquin Almunia podľa zdrojov komisie hodlá zmäkčenie paktu v prípade recesie alebo stagnácie vyvážiť požiadavkou, aby sa členské štáty zaviazali, že v období rastu budú dodatočné prostriedky využívať predovšetkým na nápravu stavu verejných financií.
O reforme paktu stability sa v Európskej únii hovorí od roku 2002, keď ho sám predseda Romano Prodi označil za "stupídny". Komisia sa však postavila rozhodne proti krajinám, ktoré ho porušovali, a žalovala Radu EÚ za to, že ich nepotrestala. Európsky súdny dvor jej dal v júli za pravdu.
Návrhom komisie sa budú 9. septembra zaoberať ministri financií "dvadsaťpäťky" na neformálnej schôdzke v Haagu. Musia sa tiež vysloviť k výroku Európskeho súdneho dvora a zaujať znovu stanovisko k deficitu Francúzska a Nemecka, ale zrejme už vo svetle nového, mäkšieho paktu stability.
(čtk, reuters)