kurzu koruny voči referenčnej mene," povedal guvernér banky Marián Jusko.
Dôvodom na ponechanie sadzieb bol podľa šéfa NBS aj vývoj inflácie, ktorá v júli vzrástla na 8,5 percenta, čo bolo viac než odhady banky.
Rizikom pre infláciu zostávajú podľa NBS ceny ropy. "Pretože bolo v aktuálnom i očakávanom vývoji inflácie identifikováné pôsobenie výlučne nákladových faktorov, NBS nemusí reagovať zmenou nastavenia menovej politiky," dodal Jusko.
Tento rok už NBS trikrát znížila úrokové sadzby, celkom o 1,5-percentuálneho bodu. Dôvodom bola najmä silná koruna.
"Centrálna banka sa rozhodla, že trh koncom augusta neprekvapí," reagoval na rozhodnutie NBS analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Barta. Dodal, že banka bude musieť byť opatrná pri ďalšom znižovaní sadzieb, aby príliš nepodporila domácu spotrebu a následne nedošlo k prehriatiu ekonomiky. (čtk)