Zo sedmičky bývalých slovenských reprezentantov, ktorí bojovali v Aténach v iných národných dresoch, sa po konci hier najviac tešil vodný pólista Štefan (vlastne už István) Gergely. Maďari hrali vo finále a obhájili zlaté medaily. Z ostatných sa po medaile načahoval už len austrálsky džudista Semír Pepic (lúčil sa vo štvrťfinále) a grécky volejbalista Andrej Kravárik, zostávajúci o nej len márne snívali.
Zdolal len Uzbeka
Ľuboš Čikel (Rakúsko) - zápasenie
Trenčiansky zápasník v rakúskych farbách začal voľnoštýliarsky turnaj v kategórii do 60 kg dobre. Po veľkom boji zdolal Uzbeka Zachartdinova 6:5 a držal si nádej na postup zo skupiny, no potom prišlo vytriezvenie. Debakel s Japoncom Inouem 0:13 ho obral o akékoľvek nádeje. Dvadsaťsedemročný Čikel, ktorý je Rakúšanom od roku 2002, potom prehral aj s Kórejčanom Jung Jong Ho 3:4.
Bez jedinej výhry
Radovan Valach (Rakúsko) - zápasenie
Dvadsaťosemročný zverenec trénera Revického cestoval do Atén s odvážnym cieľom prebiť sa medzi šesticu najlepších, ale žreb mu neprial. V prvom zápase skupiny G podľahol Američanovi Cormierovi hladko 0:9 a po následnej prehre s Poliakom Bartnickým skončil Rado v skupine na poslednom treťom mieste.
Koniec už v kvalifikácii
Zuzana Hlavoňová (Česko) - atletika
Sen o postupe do finálovej dvanástky sa 31-ročnej Šalianke, ktorá v súčasnosti žije v Brne, do tretice nesplnil. V Atlante ju uzatvárala, pred štyrmi rokmi v Sydney poskočila o jeden stupienok na jedenástu priečku, no tentoraz bol limit pre finále (195 cm) pre Zuzanu neprekonateľný. Strieborná medailistka halových MS 1999 zvládla len 185 cm a lúčila sa už v kvalifikácii.
Osem minút za maximom
Anna Pichrtová (Česko) - atletika
Trenčianska rodáčka, bývalá slovenská reprezentantka, ktorá už dlhšie žije v Čechách a štartuje za Maratonstav Úpice, sa tohto roku stala majsterkou Európy v behu do vrchu. V ťažkých aténskych podmienkach dobehla maratón na 28. mieste v čase 2:40:58, osem minút za osobným rekordom (2:32:36).
Opäť nevydarený maratón
Róbert Štefko (Česko) - atletika
Najlepším jeho olympijským vystúpením naďalej ostáva 14. čas v rozbehu na 10 000 m v Atlante 1996 v drese Slovenska. Maratón v Sydney 2000 (tiež za Slovensko) po chorobe nedobehol a vo včerajšom aténskom skončil na 63. mieste za 2:27:13.
Zahral si historické štvrťfinále
Andrej Kravárik (Grécko) - volejbal
Viacnásobný slovenský volejbalista roka, ktorý je v gréckej reprezentácii už tretí rok, sa najprv tešil z postupu medzi osmičku najlepších (Gréci v skupine A nabili Tunisanov, Poliakov i Francúzov), no vo štvrťfinále sa domáci tím musel skloniť pred umením Američanov. Hoci Grécko viedlo 2:1 na sety a vo štvrtom sete už o štyri body, USA sa podaril obrat. Konečné piate miesto je však pre domácich nesporne úspechom, veď vo štvrťfinále olympijských hier ešte nikdy neboli.
Lúčil sa 63. miestom
Ján Svorada (Česko) - cyklistika
Pôvodne člen Interu Bratislava (neskôr Dukly Brno) si ako dobrý špurtér robil nemalé nádeje, ale na 222,4 km dlhej trati a v úmornej aténskej horúčave sa k nemu vôbec nedostal. So stratou 8 minút a 51 sekúnd na víťazného Taliana Bettiniho skončil v konkurencii 144 jazdcov na 63. mieste. "Nemám si čo vyčítať. Urobil som všetko, čo bolo v mojich silách. Na viac som nemal," vyznal sa v cieli Svorada, pre ktorého to pravdepodobne bola rozlúčka s reprezentáciou. "S olympiádou už nepočítam vôbec a majstrovstvá sveta už asi rovnako neprichádzajú do úvahy," povedal v cieli pre ČTK.
Konečná vo štvrťfinále
Semír Pepic (Austrália) - džudo
Rodák z Titogradu, ktorý takmer desaťročie reprezentoval Slovensko na vrcholných fórach, mal impozantný štart. V prvom kole zložil čerstvý Austrálčan (občianstvo získal 4. februára tohto roku) Španiela Camacha na ippon po trinástich sekundách, potom si poradil aj s Američanom Boonzaayerom a boje o medaily boli blízko. Vo štvrťfinále však vicemajster Európy z roku 1999 prehral s Iráncom Miranom na juko a bolo po nádejach.
Splnil sa mu sen
István Gergely (Maďarsko) - vodné pólo
Bývalému pólistovi Komárna, bratislavskej Slávie UK či Novák zmena štátnej príslušnosti prospela najviac. Vlani sa v Barcelone dočkal v maďarskej bráne titulu majstra sveta, teraz v Aténach olympijského zlata. Radosť 27-ročnému Gergelymu kazilo vari len to, že tréner Dénes Kémeny dával medzi žrďami viac šancí Zoltánovi Szécsimu, Pišta sa príliš do vody nedostal. Maďari si však v Grécku počínali suverénne. Základnú skupinu A vyhrali bez straty bodu (SČH zdolali 6:4, Chorvátov 10:8, Američanov 7:5 a Rusov 7:6). Vo vyraďovacích bojoch dostali rovnakých súperov. Najprv v semifinále zarmútili Rusov po druhý raz (tentoraz vyhrali 7:5) a vo finále zdolali Srbsko a Čiernu Horu 8:7. (rh)