Psy musia mať čerstvú vodu stále k dispozícii.
FOTO - ARCHÍV
a pravidelné napájanie vodou.
Približne 70 percent kŕmnej dávky, ktorá je určená pre psov, má pozostávať z produktov živočíšneho pôvodu. Zvyšných 30 percent tvorí rastlinná potrava. Do prvej skupiny patria najmä vnútornosti (srdce, pečeň, pľúca, slezina, obličky, držky), mäso (hovädzie, hydina, ryby, zriedkavo bravčové), chrupky a mäkké kosti, mlieko, mliečne výrobky a vajcia. Z krmív rastlinného pôvodu sú vhodné najmä ovsené vločky, ryža, krúpy, zelenina, ale aj cestoviny či biele pečivo. Dávku obohacujeme o vitamínové a minerálne preparáty podľa potreby zvieraťa. Väčšina psov chovaných v domácnosti je fyzicky menej zaťažená. Pomer krmív živočíšneho pôvodu preto viac priblížime objemu rastlinných produktov. Vyrovnanú výživu však umožňujú predovšetkým kompletné kŕmne zmesi . Podmienkou je to, aby boli predkladané podľa veľkosti psa, zamerania chovu (pracovné, spoločenské plemeno), veku zvieraťa (dospelý pes, šteňa) a jeho fyziologického stavu (gravidná alebo dojčiaca sučka a podobne). Čerstvá voda na napájanie má byť stále k dispozícii.
Častým problémom býva početnosť a termín kŕmenia. Dospelého psa zvyčajne kŕmime len raz za deň, najlepšie večer pred vychádzkou alebo po návrate domov. Pracovné alebo chovné zvieratá, ktoré sú vystavené väčšej fyzickej záťaži však potrebujú dve i viac kŕmnych dávok denne. Aj výživa gravidných a dojčiacich sučiek má svoje špecifiká, nakoľko rozhoduje o budúcnosti potomstva. Šteňatá do troch mesiacov sa kŕmia päťkrát denne, do pol roka štyrikrát a do deviateho mesiaca tri razy za deň. Neskôr až do veku približne 1,5 roka sa počet kŕmení obmedzí na dva za deň.
Staršie psy majú síce nižšie nároky na prísun energie, ale potrebujú dostatok živín vrátane vitamínov a minerálnych látok. Podávame im preto ľahko stráviteľnú potravu v menších porciách, a to dva až trikrát za deň. Kŕmnu dávku prispôsobujeme kondícii zvieraťa, stavu chrupu a tráviaceho aparátu. Vhodný je tvaroh, vajcia, hydinové mäso, ryby a uvarená zelenina, ktorá prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu zvieraťa. Zvyšuje sa potreba vitamínov a minerálnych látok. Kosti, naopak, postupne vyraďujeme.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ