Rez kôstkovín ukončíme do polovice septembra.
FOTO - ARCHÍV
stupeň vývoja (fenofáza) a zvláštnosti tvaru. Intenzita tohto rezu je vždy nižšia ako pri jarnom reze.
Koruny presvetľujeme tak, že na konárový krúžok vyrežeme zahusťujúce konáriky, vlky, konkurenčné a prebytočné letorasty. Z obratých odrôd broskýň a višní s previsnutými konármi odstraňujeme aj odrodené drevo. Zvláštnu pozornosť venujeme skracovaniu letorastov, ktoré sa musí urobiť v období končiacej sa druhej miazgy - nie skôr (keď ešte prebieha intenzívny rast), ani po jej skončení. Vodidlom sú vegetačné vrcholy letorastov. Pri intenzívnom raste sú na nich malé lístočky, po skončení rastu je už vytvorené vrcholové očko. Optimálny termín skracovania je medzi týmito fázami. Pri skoršom termíne môže prerastanie znehodnotiť už vytvorené očká pre nasledujúci rok, v neskoršom čase už diferenciáciu kvetných očiek neovplyvníme. Koncom leta už hlbšie zmladzovanie, najmä kôstkovín, nerobíme. Možno však odporučiť úpravu korún skrátením letorastov predlžujúcich kostrové a polokostrové konáre, a to ich zrezaním na nižší bočný predčasný letorast, ktorý rastie von z koruny. Najvyšší predčasný letorast neskracujeme, zostáva poistkou pre prípadný pokračujúci rast. Ostatné letorasty skracujeme asi o tretinu. Letorasty odrôd jabloní, ktoré vytvárajú kvetné púčiky aj na vrchole letorastov koncom leta už neskracujeme.
Rez kôstkovín treba ukončiť do polovice septembra. Ak musíme z rôznych príčin konár vyrezať neskôr, reznú ranu treba hneď zatrieť štepárskym voskom alebo stromovým balzamom.
Na kríkových bobuľovinách vyrežeme pri pôde staré vyrodené konáre: na čiernych ríbezliach 3- až 4-ročné, na červených a bielych ríbezliach, ako aj na Joste 5- až 6-ročné, na egreši 7- až 9-ročné. Súbežne preriedime nové letorasty vyrastené z pôdy a koreňových kŕčkov. Ponechávame najvitálnejšie, ktoré nahradia vyrezané staré konáre. Presvetlíme, prípadne zmladíme aj stromčekovité tvary. Na malinách vyrežeme odrodené drevo a úmerne preriedime nové letorasty vyrastajúce z pôdy a koreňových kŕčkov. Vyrezaný materiál nenechávame na hromade, ale čo najskôr ho spálime.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.