Londýn 29. novembra (TASR)- Európania chcú od Európskej únie zamestnanosť a bezpečnosť. Politici musia dokázať, že želania obyvateľov možno splniť pri súčasnom rozširovaní únie, konštatuje dnes britský denník Financial Times.
Veľké rozšírenie EÚ z 15 na 25 štátov pravdepodobne schvália na budúci mesiac účastníci summitu v belgickom Laekene. To znamená, že sa v blízkej budúcnosti niekoľkokrát znásobia jestvujúce problémy v rozhodovaní EÚ. Všetci predstavitelia Európy sa zhodujú v tom, že rozšírenie je politickou nevyhnutnosťou, hlavne po udalostiach z 11. septembra. Prinieslo by to politickú stabilitu a prosperitu a predstavovalo by aj nástroj bezpečnosti Európy zvonku i zvnútra.
Problémom však je, že rozšírenie ostáva prioritou pre elitu a nie voliča. Navyše, nikto otvorene nehovorí o ťažkostiach, ktoré sa s tým spájajú. Bude to drahý proces a spôsobí neefektívnosť EÚ. Ani jedna krajina nie je dobre pripravená konať, hoci časovo je už plán rozvrhnutý: V roku 2002 sa majú ukončiť rokovania a prijatie má byť všade ratifikované do júna 2004. Medzi kandidátskymi krajinami sa objavuje podozrenie, že niektoré z terajších členských krajín chcú opäť spomaliť proces rozširovania.
Vo francúzskom Nantes počas nedávneho stretnutia francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký kancelár Gerhard Schröder trvali na tom, že plán rozširovania EÚ je už nemeniteľný. Zatiaľ sa však nevyrovnali s váhavým postojom obyvateľstva k rozširovaniu únie. Nárast pochybností o členstve v EÚ sa vynára vo všetkých kandidátskych krajinách, ktoré musia čeliť tzv. "acquis communautaire" - obsahuje 80.000 strán predvstupových pravidiel a predpisov.
Náklady na rozširovanie budú veľmi vysoké a prospešnosť z neho je v nedohľadnej budúcnosti. Terajšie členské krajiny EÚ nechcú priamo finančne podporiť poľnohospodárov v nových členských krajinách, pretože vedia, že si to nemôžu dovoliť. Komisár pre rozširovanie EÚ Günther Verheugen pripúšťa, že pri tvorení rozpočtu sa rozpútajú kruté boje; ale o ňom sa bude hovoriť až po skončení predvstupových rokovaní.
Financial Times svoju stať o úlohách EÚ a jej rozširovaní uzatvárajú konštatovaním, že predstavitelia vlád únie by v Laekene mali presvedčiť svojich voličov, že udržanie mieru a bezpečnosti a prijatie nových členských krajín znamená to isté. A mali by pripustiť, že celý proces nebude lacnou záležitosťou.
dn jns ed