Wols: Nicole Boubant, okolo 1933. FOTO - PHOTOGRAPHY-NOW.COM
Začiatok jesene sa spája s návratom dovolenkárov, oživením mestských korz a kultúrneho života. Na jeseň sa preberajú aj galérie a múzeá, ktoré práve v tomto období vo veľkom predstavujú nový výstavný program. Po návštevníkoch, ktorých väčšinu tvorili letní turisti, prichádzajú do výstavných siení najmä domáci.
V.I.P. v mestskej galérii
Túto jeseň je ochromená Slovenská národná galéria v Bratislave. Ako SME informovala Mária Čorejová z Centra marketingu, vo veľkom sa rekonštruuje Premostenie aj budova Esterházyho paláca. Tým bratislavská výtvarná scéna prichádza o luxusné výstavné priestory, v ktorých prebiehali rozsahom najväčšie umelecké prehliadky.
Vo veľkom to naopak rozbehne Galéria mesta Bratislavy. Už budúci týždeň sa otvára výstava nemeckého umelca vystupujúceho pod pseudonymom Wols. Pôvodným menom Alfred Otto Wolfgang Schulze (1913 - 1951) sa považuje za hlavného iniciátora a pioniera výtvarného smeru abstraktnej maľby - tašizmu.
Výstava predstaví štyridsať čiernobielych fotografií, dvanásť akvarelov a tridsaťtri leptov, ktoré naznačujú vplyvy surrealistického parížskeho okruhu.
Wols v tridsiatych rokoch fotografoval scény z každodenného života, portréty a absurdné, morbidné zátišia. Počas štyridsiatych rokov vytvoril mnohé lepty (niektoré z nich boli použité ako ilustrácie k textom Jeana Paula Sartra, Franza Kafku a iných), v ktorých abstrahoval prírodné štruktúry zvierat.
Ďalšie dve výstavy tejto galérie sú zamerané na prezentáciu domáceho umenia. Ladislav Čarný vystavuje svoje práce pod názvom V.I.P. (Visual in Proces). Vývin slovenskej typografie predstavuje výstava pod kurátorským vedením Ľubomíra Longauera Slovenská typografia 20. storočia.
Súčasné umenie na predaj
Historické múzeum v Bratislave pripravuje veľkolepú výstavu venovanú Santiagovi de Compostela. Výstava na Bratislavskom hrade Cesty, z ktorých sa rodila Európa: Santiago a jeho púte, bude akýmsi pokračovaním výpravného projektu Európa okolo roku 1000, ktorú mohli návštevníci v Bratislave vidieť pred dvoma rokmi.
Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku predstaví ďalšie dvojice z cyklu predstavovania maďarských a slovenských umelcov. Tentoraz projekt Cave Daniela Mateja a Tibora SzemzŚa, pripravený špeciálne pre múzeum, a výstavu litografií Tibora Somorjaiho Kissa a Róberta Jančoviča.
Po úspešnej minuloročnej aukcii súčasného výtvarného umenia, ktorú organizuje Aukčná spoločnosť SOGA spolu s Nadáciou - Centrom súčasného umenia v Bratislave, bude sa posledný septembrový deň konať jej druhý ročník. Samotnej aukcii bude predchádzať výstava predávaných diel, ktorá sa otvára dva týždne pred dražením.
Hot destination v synagóge
Koncom októbra sa v Žiline predstaví výtvarník Viktor Frešo, v súčasnosti študent Akadémie výtvarných umení, ktorý má už za sebou niekoľko verejných prezentácií, a asi najviac sa dostal do povedomia projektom EGO ART. Štyri októbrové dni budú v Považskej galérii umenia patriť ďalšiemu kultúrnemu fenoménu tohto mesta - Združeniu Truc spherique, s ktorým je spojený projekt Žilinskej stanice. Projekt Pohyb! v galérii bude zameraný na netradičné prepojenie filmu a možností priestoru, v ktorom sa premieta.
Galéria Jána Koniarka v Trnave pripravuje na september prezentáciu prác trnavskej výtvarníčky Márie Balážovej. Výstava s názvom Alphabet bude retrospektívnou prehliadkou znakových olejomalieb autorky od roku 1986 až po súčasnosť. Po Dubrovníku a Brne príde v polovici septembra do trnavskej Synagógy - Centra súčasného umenia výstavný projekt Hot destination / Marginal destiny. Projekt mapuje súčasnú výtvarnú tvorbu vznikajúcu v postkomunistickom stredoeurópskom priestore.
Sondou do aktuálneho výtvarného diania v médiu sochy za posledných pätnásť rokov je výstava tvorby osobností slovenského súčasného sochárstva pod názvom Generačné spojenia, ktorá sa tieto dni presúva zo Žiliny do Nitrianskej galérie.