Najčastejšie poškodenie nábytku vzniká pri polievaní kvetov. Voda ničí politúru. Dyha sa zvlní, začína tmavnúť a odlupuje sa.
Červotoč
Nábytkárske drevo napadajú najmä chrobáky Anobium striatum, ktoré sa živia suchým drevom. Larvy vytvárajú malé chodbičky, a tak rozvrtávajú drevo na prášok.
Odstránenie červotoča je veľmi ťažké. V ponuke drogérií je už veľký výber chemických prostriedkov, ktoré sa na drevo natierajú alebo striekajú, možnosťou je aj priama injektáž do vyvŕtaných otvorov. Pri väčších škodách na dreve je najlepšie obrátiť sa na odborníka. V súčasnosti sa používa na ničenie hmyzu aj radiačné žiarenie.
Drevokaz
Drevokaz, ktorému sa nesprávne hovorí drevomorka, je druhom huby cudzopasiacej na dreve. Najčastejšie sa vyskytuje v tmavých, vlhkých a relatívne teplých miestnostiach. Má belasé podhubie v tvare dlhých vlákien, ktoré vnikajú do škár medzi tehlami v stenách. V miestnostiach napadnutých drevokazom je charakteristický plesňový zápach.
Odstránenie drevokaza je veľmi ťažké a nákladné. V prvom rade treba dostať nábytok na suché miesto a presušiť. Potom treba čistou vodou z povrchu odstrániť huby a plieseň a natrieť sanačným prostriedkom, ktorý dostať v drogérii. Používa sa na to prostriedok na ničenie parazitných húb, fungicíd chemický. V súčasnosti sa vyrábajú účinné fungicídne roztoky, ktoré sú v predaji v koncentrovanom stave pod názvom Lastanox X a L. Dôkladnejšiu rekonštrukciu treba zveriť odborníkovi.
Mechanické chyby
Častým problémom na starom nábytku sú mechanické chyby, ktoré vznikli používaním. Rozjazdené koľajnice v zásuvkách či zničené a ohnuté pánty na skrinkách je majiteľ schopný odstrániť sám. Ak však chce, aby si nábytok zachoval historickú autentickosť, je vhodné sa obrátiť na odborníka. Reštaurátor môže skôr zohnať repliku pôvodného kovania či pántov.
Neodborné úpravy
Časté poškodenie starého nábytku býva spôsobené neodbornou úpravou. Pri odstraňovaní starého náteru môže dôjsť k poškodeniu pôvodnej politúry a znehodnoteniu nábytku.
Presušenie nábytku
V bytovkách býva často suchý a teplý vzduch. Starý nábytok je na nevhodnú vlhkosť ovzdušia háklivý. Prílišné vysušenie nábytku spôsobuje na ňom trhliny, ktoré sa môžu zväčšovať.