Lásky Goethemu dávali silu písať, choroby mu ju brali

Veril, že na svet prišiel vďaka priaznivému postaveniu hviezd. "Zásluhou dobrých znamení, ktoré mi astrológovia neskôr veľmi priaznivo vykladali, bol som zrejme zachovaný pri živote, pretože neobratná pôrodná baba zavinila, že som na svet prišiel ako ...

Veril, že na svet prišiel vďaka priaznivému postaveniu hviezd. "Zásluhou dobrých znamení, ktoré mi astrológovia neskôr veľmi priaznivo vykladali, bol som zrejme zachovaný pri živote, pretože neobratná pôrodná baba zavinila, že som na svet prišiel ako mŕtvy a stálo to mnoho námahy, aby som uzrel svetlo sveta." S humorom, ktorý zdedil po svojej matke dodáva: "Táto okolnosť však prospela mojim spoluobčanom, pretože dala môjmu dedovi podnet, aby zamestnal pôrodného pomocníka a obnovil vyučovanie pôrodných báb, čo bolo mnohým ďalším novorodencom na prospech." Nebolo to prvý ani poslednýkrát, čo bol Johann Wolfgang Goethe na prospech ľudstvu. Najväčší nemecký básnik a jedna z najvýznamnejších osobností svetovej literatúry sa narodil 28. augusta 1749, pred 255 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj menej poverčiví znalci jeho diela a života tvrdia, že sa narodil pod šťastnou hviezdou. Od matky dostal lásku, fantáziu a humor, a to všetko v živote rozdával ďalej. Jeho otec bol zase vzdelaný muž, ktorý sa príkladne staral o výchovu. Malý Goethe sa učil po grécky, latinsky, hebrejsky, anglicky či po francúzsky, ale osvojil si aj základy jazdectva a zápasníctva. Už ako dieťa veľa čítal, v 14 sa nadchol pre francúzske divadlo a učaroval mu koncert 7-ročného Mozarta.

Tu niekde sa rodí Goethe mnohých tvárí. Goethe ako básnik, prírodovedec, umelecký kritik a štátnik. Každá z jeho podôb by vydala na samostatný materiál. To, čo spájalo všetky, bol dlhý zoznam žien a chorôb. Dámy sa stali Goetheho inšpiráciou a väčšinou stáli na začiatku jeho snov. Choroby na ich konci. Okrem jeho sestry Cornelie zomreli všetci jeho súrodenci skoro a on sám bojoval s neduhmi celý život.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv sa, podobne ako jeho otec, dal na štúdium práva. Začal v Lipsku, kde si našiel aj svoje prvé lásky. Zamiloval sa do Anny Kathariny Schönkopfovej, staršej o tri roky a svoje city hneď vložil do prvých veršov.

Vzťah s Annou ukončila jeho žiarlivosť a trojročné štúdium v Lipsku tuberkulóza.

Vracia sa do rodného Frankfurtu, kde sa rok a pol lieči - z choroby i depresií. V roku 1770 Frankfurt opúšťa, aby štúdium dokončil v Štrasburgu. Tu do jeho života vstupuje mladá Frederika Brionová, ktorá sa stala Goetheho múzou pre azda najkrajšie ľúbostné verše. Po skončení štúdia sa krátko živí ako právnik vo Frankfurte. To však nie je to, čo by chcel v živote robiť.

Nasledujúce obdobie jeho života poznáme z učebníc literatúry ako Sturm und Drang (Búrka a vzdor), literárne hnutie, v ktorom city zatlačia rozum do úzadia. Tu vzniká tragédia Egmont a román, ktorý 25-ročného Goetheho preslávi v celej kultúrnej Európe. Román Utrpenie mladého Werthera vzniká z nešťastnej lásky Goetheho k snúbenici jeho priateľa a je taký pôsobivý, že tragicky ovplyvní životy mnohých sklamaných mladých mužov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1776 prijíma Goethe pozvanie vojvodu Karla Augusta do Weimaru a o tri roky neskôr štartuje svoju politickú dráhu. V miništáte sa stáva tajným radcom, ktorý má okrem iného na starosti problematické financie. Pretože musí šetriť, rozhodne sa Goethe odzbrojovať. Mnohí ho tak dnes považujú za prvého a jediného ministra pre odzbrojovanie v búrlivých nemeckých dejinách.

Weimar sa spája s ďalším ženským menom v Goetheho živote. Je ňou Charlotte von Steinová, s ktorou žije dlhých desať rokov.

Goetheho cesta do Talianska sa považuje za jeho klasické obdobie, v ktorom vzniká Ifigénia na Tauride a Torguato Tasso. City nateraz pre zmenu ustupujú rozumu.

Po návrate z Talianska spoznáva mladú Christiane Vulpiusovú a z tej jedinej urobí svoju zákonitú manželku. To už má 57 rokov a nespočetné ľúbostné dobrodružstvá za sebou. Má päť detí, ale aj tie prenasledujú choroby a smrť. Okrem najstaršieho syna Augusta sa všetky narodili mŕtve alebo zomreli veľmi malé.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek chorobám a dvom infarktom žil Goethe takmer 83 rokov a až do konca života bol plný síl. Krátko pred smrťou dokončil druhú časť svojho vrcholného diela - Faust. Na dráme pracoval 60 rokov a v mnohom sa životnej ceste slávneho básnika podobá. Spracoval v nej povesť doktora Fausta, ktorý svoju dušu zapredá diablovi. A hoci je zatratený, zachraňuje ho poznanie, že zmyslom života je pomáhať ľuďom.

V utorok - ruská armáda odišla z NDR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu