Ferenc Gyurcsány bude premiérom. Ešte nevie ako. FOTO - TASR/EPA
Mimoriadny zjazd maďarských socialistov zvolil v stredu večer za nového kandidáta na premiéra doterajšieho a ministra mládeže a športu Ferenca Gyurcsánya. Stále nejasnejšou sa však stáva právna procedúra, vďaka ktorej by mal Gyurcsány do kresla premiéra naozaj dosadnúť.
Mádl brzdí
Včera všetci s napätím očakávali stanovisko prezidenta Ferenca Mádla, ktorý má po demisii premiéra Pétera Medgyessyho podľa väčšiny ústavných právnikov právo niekoho poveriť zostavením vlády. Prezident sa však po konzultácii s ministrom spravodlivosti priklonil k názoru, že Medgyessyho vláda zostáva napriek premiérovej demisii ešte mesiac plnoprávnym kabinetom a on môže poveriť niekoho zostavením vlády až po uplynutí tohto obdobia.
To by však podľa niektorých právnikov znamenalo, že môže koaličná parlamentná väčšina voči Medgyessymu stále uplatniť takzvané konštruktívne vyjadrenie nedôvery, v rámci ktorého by zároveň novým premiérom zvolila Gyurcsánya.
V Maďarsku ešte žiadny premiér od roku 1990 demisiu nepodával. Nikdy nepoužili ani inštitút konštruktívnej nedôvery. Spory politikov a právnikov o spôsob Gyurcsányovho nástupu sa tak môžu pretiahnuť.
Guyrcsány už začal rokovania
Gyurcsány každopádne už ako budúci premiér včera začal koaličné rokovania o zložení a programe svojej vlády. Požiadal svojho hlavného konkurenta Pétera Kissa, aby aj v novom kabinete vo funkcii ministra viedol úrad vlády.
Podľa správ z Gyurcsányovho okolia si chce podržať aj ministra financií Tibora Draskovicsa, čo je pozitívny signál pre ekonomiku.
Menšia vládna strana, liberálni slobodní demokrati už v stredu večer vyhlásili, že všetci ich poslanci v parlamente Gyurcsánya podporia. Čo sa programu týka, hovoril zatiaľ Gyurcsány iba o reálnej ekonomickej politike bez ďalších veľkých sociálnych škrtov.
Vzbura
Mnohí od Gyurcsánya očakávajú, že ukončí transformáciu postkomunistickej socialistickej strany. Podľa maďarských politológov zásadný krok k vnútornej demokratizácii znamenalo už to, ako ho zvolili. Získal skoro tri štvrtiny hlasov, väčšinou od rozzúrených vidieckych delegátov. Bol to výsledok u socialistov doteraz nepredstaviteľnej vzbury členov a nižších funkcionárov proti ústrednému vedeniu ovládajúcemu stranu najmenej desať rokov a brániacemu hlbším zmenám.
Až doteraz sa u socialistov, podobne ako vo väčšine politických strán v postkomunistickej Európe, veci rozhodovali hlavne v straníckych kuloároch a zjazdy väčšinou iba potvrdili výsledky interných dohôd. Podobne chcela časť vedenia strany do kresla premiéra presadiť svojho človeka Kissa. Gyurcsány namiesto zákulisných bojov používal premyslenú kampaň, ktorú medzi členstvom strany a médiami robil už skoro rok. "Bol to čierny deň predsedníctva strany," povedal politológ Gábor Török.