FOTO -ARCHÍV SME
Podľa Štatistického úradu je na Slovensku vyše 1,9 milióna domácností, ale koncesionárske poplatky STV platí len 1,3 milióna domácností. Odhady pritom tvrdia, že televízny prijímač vlastní 90 až 95 percent domácností. Neplatičov je teda okolo pol milióna.
Každoročne klesá aj počet koncesionárov z radov právnických osôb - v roku 2000 ich bolo evidovaných 61-tisíc, ale v roku 2004 už len 45-tisíc.
Návody na to, ako sa vyhnúť plateniu koncesionárskych poplatkov, ponúkajú aj neoficiálne internetové stránky. Argumentujú tým, že koncesionárske poplatky sú "zásahom do slobody občanov".
Ministerstvo kultúry dalo tento týždeň na mimorezortné pripomienkovanie návrh zákona, ktorý zásadne mení filozofiu platenia poplatkov. Platiteľom by podľa neho mala byť každá fyzická a právnická osoba, ktorá je odberateľom elektrickej energie.
Ministerstvo svoj postup zdôvodňuje lepšou vymožiteľnosťou, ale aj tým, že priama väzba nie je ani medzi vlastnením prijímača a sledovaním programu verejnoprávnych médií.
Novinkou zákona je, že obom verejnoprávnym médiám sa v ňom definujú percentuálne podmienky na použitie príjmov z koncesií na prípravu pôvodných programov.
Podľa predkladateľa by mal nový zákon zvýšiť príjmy Slovenskej televízie v porovnaní s dneškom o asi 413 miliónov korún a Slovenského rozhlasu o 370 miliónov.
Ušetriť by sa malo aj na manipulačom poplatku pre Slovenskú poštu, problémom sú však rozdielne názory na následné delenie získanej sumy.
Rada STV vydala stanovisko, že víta iniciatívy smerujúce k novele zákona, ale prípadné snahy o zmenu súčasného pomeru delenia koncesionárskych poplatkov medzi televíziu a rozhlas by považovala za neoprávnené zvýhodňovanie jedného verejnoprávneho média na úkor iného.
Návrh Slovenskej televízie, ktorý bol spracovaný už dávnejšie, nemení doterajšie ponímanie koncesie. Je v ňom však presnejšie definovaný okruh dotknutých osôb.
Televízia navyše navrhuje, aby poplatky nemusel vyberať len subjekt s poštovou licenciou. Branislav Zahraník z manažmentu STV: "Máme za sebou rokovania s bankami a vieme, že platba prostredníctvom osobných účtov by bola pre STV výhodnejšia ako súčasný systém SIPO zloženiek, a asi aj pre občanov pohodlnejšia." STV chce, aby otázka, kto by mohol zabezpečiť výber najefektívnejšie, zostala v zákone otvorená.
S cieľom zlepšenia výberu poplatkov si STV v máji založila aj 100-percentnú dcérsku spoločnosť Koncesia, s. r. o.
Ako je to teraz
Podľa zákona sa platí za používanie rozhlasových prijímačov a televíznych prijímačov.
Výška poplatku
40 korún pre Slovenský rozhlas a 70 korún pre Slovenskú televíziu,
poberatelia dôchodku platia 20 korún pre SRo a 50 pre STV.
Oslobodení od platenia sú
cudzinci, ak ich pobyt na území Slovenskej republiky nepresahuje tri mesiace v kalendárnom roku,
pracovníci zastupiteľských úradov a misií cudzích štátov, ak nie sú slovenskými štátnymi občanmi,
občania s ťažkým zdravotným postihnutím,
prevádzkovatelia rozhlasového vysielania alebo televízneho vysielania zo zákona a Rada Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie,
zariadenia sociálnych služieb alebo humanitárne zariadenia, zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky, predškolské zariadenia, školy,
zdravotnícke zariadenia s lôžkovými oddeleniami, zastupiteľské úrady cudzích štátov a medzinárodné vládne organizácie.
platiť má každá fyzická osoba a každá právnická osoba zriadená za účelom podnikania, ktorá je odberateľom elektrickej energie,
zníženú sadzbu majú poberatelia dôchodku a osoby žijúce osamelo s poberateľom dôchodku alebo maloletou osobou,
oslobodení od povinnosti sú zdravotne postihnutí,
Návrh ministerstva kultúry
mesačný poplatok je 140 korún pre fyzickú osobu (70 Sk pre poberateľov dôchodku) a 400 korún pre právnickú osobu bez ohľadu na počet prijímačov,
vybraný poplatok sa delí v pomere 30 percent pre Slovenský rozhlas a 70 percent pre Slovenská televíziu pri príjmoch od fyzických osôb, pri príjmoch od právnických osôb je tento pomer opačný.
(zu)