Bratislava 29. novembra (TASR) - Mnohé politiky trhu práce sa v súčasnosti na Slovensku zavádzajú bez toho, aby sa ohodnotili ich klady a zápory. Po uplatnení v praxi sa navyše nesledujú ani ich výsledky. Vyplýva to zo štúdie holandského Sociálno-ekonomického výskumného ústavu v Rotterdame (SEOR), ktorá porovnáva hodnotiacu prax v oblasti politiky zamestnanosti v SR a krajinách EÚ. Na dnešnej tlačovej besede ju prezentoval riaditeľ ústavu Jaap de Koning.
Vypracovanie štúdie je podľa neho ukončením prvej etapy spoločného holandsko-slovenského projektu MATRA, ktorého cieľom je vybudovanie efektívneho systému hodnotenia politiky zamestnanosti v SR tak, ako je tomu v štátoch EÚ. "Vyhodnotením opatrení dopredu môžete zabrániť prijatiu takých politík, ktoré by boli neúčinné a po ich zavedení do praxe zase zistiť, či fungovali dobre, alebo ich treba upraviť, prípadne nahradiť inými," zdôraznil. Vybudovanie evalvačnej (hodnotiacej) praxe v súlade so štandardami EÚ je podľa neho nevyhnutné aj z hľadiska využívania zdrojov z európskych štrukturálnych fondov. Poskytnutie finančnej podpory, z ktorej benefitovali hlavne Grécko, Írsko, Portugalsko a Španielsko, totiž Európska komisia podmieňuje monitorovaním a hodnotením jednotlivých programov.
Keďže rozvoj plne uspokojivého systému hodnotenia politiky zamestnanosti by mohol podľa SEOR trvať v SR päť až desať rokov, holandská strana by chcela svojimi skúsenosťami prispieť k jeho urýchleniu. Na základe odporúčaní štúdie by mali preto spolu so zainteresovanými odborníkmi z ministerstva práce, Národného úradu práce (NÚP), ako aj sociálnymi partnermi už vo februári budúceho roka vypracovať stratégiu vybudovania takéhoto systému, vrátane potrebných organizačných a legislatívnych zmien. Poslednou etapou projektu MATRA, ktorý financuje holandské ministerstvo zahraničných vecí, by malo byť vyškolenie odborníkov, ktorí budú opatrenia na zníženie nezamestnanosti vyhodnocovať, a skúšobné overenie evalvácie v praxi. J. de Koning upozornil, že hodnotením by sa mala zaoberať súkromná inštitúcia, ktorá bude objektívna a nezávislá. V Holandsku v súčasnosti funguje jeden takýto špecializovaný inštitút, kým v Nemecku je ich až päť.
Napriek tomu, že hodnotenie opatrení aktívnej politiky trhu práce podľa riaditeľa jednoznačne pozitívne ovplyvňuje trh práce vo vyspelých európskych štátoch, jeho úspešnosť pri znižovaní miery nezamestnanosti nie je možné kvantifikovať. "V Holandsku sa však vďaka nemu podarilo vylepšiť kombináciu politík pre jednotlivé skupiny nezamestnaných," zhodnotil. Medzi najúspešnejšie opatrenia na znižovanie nezamestnanosti patria podľa neho poradenské služby. Riaditeľ odboru analýz NÚP Pavel Tomasta k nim na Slovensku počíta aj dlhodobejšie rekvalifikácie a finančnú podporu samozamestnávania živnostníkov.
* san zll