Z premiérového olympijského zlata sa radoval aj Izrael. Zásluhou windsurfistu Gala Fridmana, ktorý vyhral triedu Mistral. Náš Martin Lapoš skončil na poslednom 34. mieste. Izraelčania štartovali po prvý raz pod piatimi kruhmi v Helsinkách 1952, prvú medailu bronzovú však vybojovali až v Barcelone 1992 zásluhou džudistu Orena Smagdu.
Obyvatelia Bagdadu zažili od pádu režimu Saddáma Husajna jednu z najpokojnejších nocí. Dôvodom bol semifinálový zápas turnaja vo futbale mužov Irak - Paraguaj (1:3), ktorý si Iračania nechceli dať ujsť. V jeho priebehu bolo v uliciach mesta minimum ľudí, nebolo počuť ani inak pravidelnú streľbu. Irak podľahol Paraguaju 1:3 a čaká ho zápas o bronz s Talianskom. Ak by uspel, tešil by sa iba z druhej olympijskej medaily v histórii. Jedinú získal v Ríme 1966 vzpierač Abdul Wahid Aziz.
Atléti majú tretieho zlatého dopingového hriešnika. Po ruskej guliarke Irine Koržanenkovej, maďarskom diskárovi Róbertovi Fazekasovi neprešla kontrolným testom ani kamerunská víťazka trojskoku žien (výkonom 15,30 m) Francoise Etoneová-Mbangová. Aj ona zrejme príde o najcennejší kov.
Po hladkom finálovom postupe štvorkajaku na 1000 m a Marcely Erbanovej v singlkajaku žien na päťstovke sa Slovensko v kanáli Schinias dočkalo milého prekvapenia. Medzi deviatku najlepších sa na 1000 m trati prebil aj singlkanoista Marián Ostrčil, keď zo semifinále postúpil z posledného tretieho miesta.
Američan Rulon Gardner, ktorý na predchádzajúcej olympiáde v Sydney ukončil trinásťročnú neporaziteľnosť sibírskeho zápasníka Alexandra Karelina, neobhájil vysnívané zlato. V semifinále ho nečakane zastavil Kazach Georgij Curcumia.
Rakúšanka Katherine Allenová nezískala ešte na žiadnom veľkom podujatí medailu, no včera sa v olympijskom triatlone (1,5 km plávanie - 40 km cyklistika - 10 km beh) dočkala tej najcennejšej, čo bolo prekvapením aj pre útlu 34-ročnú športovkyňu. Austrálske rodáčke patrilo pred pretekmi až 50. miesto vo svetovom rebríčku. (rh)