Hasič Henri Duriaux pred 60 rokmi vyvesil na vrchol Eiffelovej veže francúzsku vlajku ako symbol oslobodenia mesta od fašistov. Včera to zopakoval jeho syn Robert Duriaux. FOTO - ČTK/AP
Paríž včera oslávil 60 rokov od oslobodenia. Tohtoročné oslavy mali tri silné momenty: rannú spomienku na parížskych hasičov, ktorí uprostred bojov vyvesili na Eiffelovu vežu francúzsku vlajku, odhalenie pamätnej dosky na budove prefektúry, kde Nemci podpísali kapituláciu, a nakoniec večerné bály na viacerých miestach. Parížania tam mali prísť v dobovom oblečení.
Oslavy sa začali už týždeň vopred. Osemnásteho augusta totiž veliteľ parížskych povstalcov Rol-Tanguy vydal rozkaz na povstanie. Počas týždňových bojov proti nemeckým jednotkám generála Dietricha von Choltitz zahynulo 1750 Francúzov. V Paríži zomrelo 3200 nemeckých vojakov.
Dvadsaťtisícová nemecká armáda vedela, že s pádom Paríža stratí posledný symbol okupácie v západnej Európe. Von Choltitz napriek tomu podpísal kapituláciu. História a Parížania sú mu za to, paradoxne, vďační. Generál totiž odmietol splniť posledný Hitlerov rozkaz: vyhodiť do vzduchu Eiffelovu vežu, mosty, múzeá a ďalšie historické stavby.
Parížske povstanie vymazalo hanbu Francúzov za porážku zo začiatku vojny a štyri roky kolaborácie s fašistami. A hlavne, presvedčilo spojencov, že krajina nepotrebuje protektorát, ale generála Charlesa de Gaulla.
Zatiaľ čo 50. výročie Paríža bolo výrazom francúzsko-nemeckého porozumenia, 60. výročie je venované spoločnému odporu gaullistov, kresťanov a komunistov. Táto jednota má byť návodom pre dnešné Francúzsko, ktoré má stále väčší problém s extrémizmom. Svedčia o tom množiace sa útoky na židovské a moslimské ciele. Denník Le Parisien ale včera upozornil: "Pre víťazstvo v tomto boji nebude stačiť jeden alebo dva bály."
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME