Trio amerických atlétov (zľava) - víťaz Jeremy Wariner, bronzový Derrick Brew a strieborný Otis Harris - oslavuje triumf v behu na 400 metrov. FOTO TASR/EPA
šieho bývalého zverenca Michaela Johnsona, svet nevedel o čo ide. Slávni muži vyskakovali od radosti ako po famóznych Michaelových svetových rekordoch na dvojstovke (18,32 s) i štvorstovke (43,18 s). Neúmyselne utajované, Hart i Johnson nikdy neboli chválenkári, médiá ihneď odkliali.
Warinera trénuje Hart na tej istej univerzite ako Michaela Johnsona, texaskej Baylor v mestečku Waco pri Dallase. Tam majú Johnsonovci haciendu, na nej dali rodičia postaviť mladému "Emdžejovi" súkromnú dráhu. Dnes ju využíva Jeremy.
Rozdiely medzi predchádzajúcim a súčasným olympijským víťazom prirodzene sú. Jeremy behá štýlovo, Michael bol známy drobným rýchlym krokom postavy v záklone kmitajúcej ako na eskalátore. A ešte jedno: z ľudského hľadiska nepodstatné, z atletického interesantné - Johnson ma čiernu, Wariner bielu pleť.
Atletický objav sezóny vyhral v pondelok aténsku štvorstovku suverénnym štýlom za rovných 44 sekúnd. Johnson bežal takýto čas, keď mal dvadsaťšesť. Pravda, veľmi dlho bol kľúčovo šprintérom na 200 metrov. Po 40 rokoch vyhral túto výsadnú disciplínu americkej atletiky atlét bielej pleti. Naposledy v Tokiu 1964 Mike Larrabee. Od Soulu 1988 zobrali znovu všetky tri medaily bežci USA, ktorí na OH vyhrali celkovo 17 štvorstoviek z 25.
Wariner je skromný a neskúsený chlapík. Po pretekoch zdôraznil, že najďalej bol na Barbadose a na Jamajke. Potom sa pochválil, ako uviedla agentúra Reuters: "Po pretekoch som sa rozprával s Michaelom (Johnsonom). Nepovedal veľa, bol rozrušený. Chceli sme získať všetky tri medaily a vyšlo to. V tréningu sme pracovali tvrdo, vo finále sme bojovali ako o dušu a dostali sme sa na vrchol.
Ešte som víťazstvo neprecítil, príde to až v priebehu niekoľkých dní. Teraz budem trochu oslavovať a potom sa nachystám na štafetu." Johnson pôsobí v Aténach ako televízny komentátor i neoficiálny asistent Clyda Harta.
Charizmatický Hart pracuje na Baylor University už 41 rokov. Nie je tvrdý, necháva zverencom voľnosť. Sleduje a radí. Johnsona napríklad nenútil zmeniť štýl, ktorému sa sprvoti smiali všetci bežeckí fachmani. Urobil z kuriózneho kroku výhodu. V záklone nevynášala Johnsona zo zákrut.
Wariner hrával v Dallase americký futbal za tím LoneStar State. Hurt ho presvedčil, že je stavaný na beh. Koučovi takého rangu málokto neuverí, hoci prechod od jednej z troch najpopulárnejších hier v USA na atletiku je zriedkavý. Opačných prípadov je "milión". Jeremy meria 183 cm, váži iba 73 kg. Napriek tomu statným protihráčom ubzikol so šišatou loptou, kedy chcel.
Mladík (18 r.) po prvom roku pod Hurtovým vedením dosiahol 45,13 s a s prehľadom zvíťazil na americkom juniorskom šampionáte. Tréner si pochvaľuje - Jeremy dokáže načúvať a plniť dohody. "Olympijské finále zvládol mazácky. Prvú dvojstovku zabehol na desatinu sekundy presne podľa plánu - 21,3 s. Čakal na finiš, ako som chcel. Je to bežec, ktorý má v hlave stopky," nadchýnal sa tréner.
Svetová top desiatka
43,18 M. Johnson (USA) 1999
43,29 Reynolds (USA) 1988
43,50 Watts (USA) 1992
43,81 Everett (USA) 1992
43,86 Evans (USA) 1968
43,87 S. Lewis (USA) 1988
43,97 L. James (USA) 1968
44,00 Wariner (USA) 2004
44,09 A. Harrison (USA) 1996
44,09 J. Young (USA) 1998