Kvalitné štúdium znamená dobré uplatnenie. Stále väčší počet Slovákov zaujíma kvalita štúdia - stále viac ich má možnosť porovnávať úroveň doma a v zahraničí. Hoci únia v oblasti vzdelávania nemá jednotnú politiku, určité smerovania naznačila. V marci 2000 prijala Lisabonskú stratégiu, ktorej tri hlavné ciele sa týkajú zlepšenia kvality a efektivity, ale aj prístupnosti a otvorenosti vzdelávacích systémov členov únie. Mali by sa prispôsobiť potrebám celoživotného vzdelávania, zlepšiť by sa malo vzdelávanie a výcvik učiteľov, ktorí majú do škôl prinášať zmeny. V školách by sa mala zdôrazňovať úloha aktívneho občianstva, podpora rovnakých príležitostí a sociálna súdržnosť.
"Aby sa navrhované zmeny mohli uskutočniť, študijné prostredie musí byť otvorené. Učenie treba nielen zmodernizovať, ale aj zatraktívniť pre všetky vekové kategórie. Celé úsilie smeruje k lepšiemu prepojeniu školy a práce a k zintenzívneniu európskej spolupráce a mobility," vysvetľuje Pufflerová.
Podľa ľudí z mimovládnych organizácií združených v Iniciatíve za reformu školstva nemá však naše ministerstvo školstva vôľu uskutočniť reformu vo svojom rezorte. "Všetky jeho doterajšie kroky boli len formálne, hoci práve ministerstvo by malo žiakom aj rodičom ukázať, ako otvorene a tvorivo má proces vytvárania nového zákona prebiehať," hovorí Šarlota Pufflerová zo združenia Občan a demokracia. Iniciatíva za reformu školstva si tiež myslí, že nový školský zákon by sa mal zamerať presne na tie ciele, ktoré menovala Lisabonská stratégia.
Veď stratégia hovorí aj o tom, že únia bude pravidelne vyhodnocovať ako napĺňajú štáty únie spomínané ciele. "Ministerstvo ani vláda nemôžu naďalej strkať hlavu do piesku a tvrdohlavo tvrdiť, že náš vzdelávací systém patrí medzi najlepšie. Dávno to nie je pravda. Ministerstvo školstva má ešte stále možnosť otvoriť priestor pre skutočnú spoluprácu a vytvoriť tím, ktorý by sa reformou vzdelávania dlhodobo zaoberal. Ocenili by to mnohí a iste by sa našla i podpora medzinárodných inštitúcií, akou je Svetová banka, ktorá na Slovensku štedro finančne podporila reformu zdravotníctva i sociálneho systému," myslí si Martin Kríž z Iniciatívy. (sr)