Z prípravy inscenácie Kafkovej Ameriky v Divadle z Pasáže. FOTO TASR - RENÉ MIKO |
Občianske združenie Divadlo z Pasáže a Medzinárodné centrum komunitného umenia už viac ako rok spolupracujú na príprave divadelnej inscenácie s mentálne postihnutými ľuďmi. Inscenáciu Amerika podľa rovnomenného románu Franza Kafku režíruje v Banskej Bystrici Američan Philip Boehm.
"Herci Divadla z Pasáže a medzinárodný tvorivý tím sú asi tie najdôležitejšie piliere tohto projektu," hovorí slovenská dramaturgička Anna Grusková, ktorá spolu s Philipom Boehmom a rakúskym maliarom a arteterapeutom Stephanom Böhmom patrí do najužšieho tímu tvorcov inscenácie.
"Zdalo sa mi, že téma Kafkovej Ameriky je veľmi blízka postihnutým ľuďom. V románe sa šestnásťročný mladý muž snaží zorientovať na kontinente za veľkou mlákou. Hľadá si prácu, naráža na problémy, ale vždy znovu a znovu má chuť začínať. A nestráca pri tom optimizmus. Príbeh sa končí obrazom veľkého prírodného divadla v Oklahome, ktoré prijme každého." Práve v divadle dramaturgička nachádza paralelu medzi hrdinom románu a mentálne postihnutými ľuďmi. "Aj tých divadlo prijalo a zachránilo," vysvetľuje dramaturgička.
Majeský je vzorom aj idolom
Divadlo z Pasáže sa vo svojej inscenácii snaží poukázať na potrebnú interakciu postihnutých a zdravých práve obsadením oboch skupín. Hlavnú postavu chlapca teda stvárnil Janko Kinceš a jeho postavu v originálnom hereckom podaní Marek Majeský.
"Sme veľmi radi, že Marek bol ochotný s nami spolupracovať, pretože spolupráca je to nádherná. Pre chlapcov je vzorom a pre dievčatá idolom," smeje sa Anna Grusková.
Trinásť postihnutých hercov od osemnástich rokov do štyridsiatky síce hrá v činohernom predstavení, ale tvorcovia stavili na silné divadelné obrazy, výtvarné stvárnenie a živú hudbu (autorom aj interpretom je mladý violista Andrej Krajčovič). Ďalším prejavom interakcie je mólo vybiehajúce medzi publikum a celkové približovanie sa divákovi.
Americký režisér a Amerika sú pre hercov symbolom niečoho vysnívaného, nepoznaného a úžasného. Amerika je pre nich mýtická všetkými svojimi prejavmi, jej kultúru vnímajú veľmi citlivo. "Iná kultúra našich hercov vyplýva z ich postihnutia. Chcú sa vyrovnať svetu zdravých, a preto aj Slovensko je pre nich akousi Amerikou. Je to pre nich výzva. V Amerike zatiaľ neboli, no nikdy sa tam nedostal ani autor predlohy inscenácie Franz Kafka."
Zahrajú si všetci
Vďaka riaditeľke Divadla z Pasáže nepracuje Američan so začiatočníkmi. Viera Dubačová so svojím tímom počas ôsmich rokov existencie divadla vždy dbala na hlasovú a pohybovú prípravu svojich hercov, ich umeleckú a etickú výchovu. Inscenácia uchováva veľkú mieru improvizácie. "Pôvodne sme chceli obsadiť iba tých, ktorí budú chcieť hrať. Chceli všetci, tak sa pre všetkých našla úloha."
Pobyt zahraničných umelcov podporila americká divadelná organizácia TCG/ITI, americká ambasáda a Rakúske kultúrne fórum. Na odklepnutý grant na vznik inscenácie od slovenského Ministerstva kultúry však tvorcovia stále len netrpezlivo čakajú.
Premiéru plánujú na sedemnásty september. Nebude však v priestoroch Divadla z Pasáže, ale v banskobystrickom Dome kultúry. Po nej by predstavenie malo mať zájazdový charakter, aby prispelo k osvete a prinieslo ojedinelý umelecký zážitok svetu zdravých aj postihnutých.