Na Floride v Pensacole, kam sa rodina presťahovala, sa mládenec živil popri štúdiu špeditérstvom, súčasne bol dobrovoľným hasičom. Justin vyhľadával extrémy. Neskôr sa priznal k detskej túžbe: "Na obrazovke som sledoval všetkých tých neznámych ľudí, ktorí zrazu urobili niečo veľké. Aj ja som chcel byť takým. Aby ma aspoň raz ukázali v televízii. Zistil som, že šport je pravá šanca."
Predvčerom neskoro večer ho sledovali okolo tri miliardy ľudí na celom svete. Bol ústrednou postavou olympijskej nedele.
Justin Gatlin (*10. 2. 1982 v New Yorku, 185 cm/189 cm) nebol favoritom aténskeho behu na 100 metrov, ale ani outsiderom. Správny tip na pekný balík, ohodnotil by expert na stávkovanie s dávkou rizika, ktoré sa oplatí. Vlani vyhral Američan halové MS na 60 m, iný väčší úspech nezaznamenal, čiastkové výsledky však dosť naznačovali.
Klasický vstup: vysokoškolský úspech
V prvom ročníku štúdia na univerzite v Tennessee zabehol Gatlin 110 m prek. za 13,66. O dva roky (2000) vyhral na vysokováženom vysokoškolskom šampionáte NCAA kombináciu hladkej stovky a dvojstovky, čo sa naposledy podarilo legendárnemu olympijskému víťazovi z Melbourne 1956 Bobbymu Morrowovi rok po OH. To už bola vstupenka medzi veľkých.
Gatlin sa sťahoval do severokarolínskeho Raleighu ku kontroverznému trénerovi Trevorovi Grahamovi čiže do skupiny spolu s Timom Montgomerym a Marion Jonesovou.
Bol v nej i Justinov súčasný najväčší kamarát Shawn Crawford. Ten do aténskeho finále viedol svetové tabuľky (9,88 s), ale hierarchiu hlavného muža a sparringpartnera Graham v tomto prípade odmietal.
Gatlin je z trojice predvčerajších amerických finalistov najskromnejší a vôbec nie teatrálny, ani šoumenský. V semifinále si však s Crawfordom dovolili kúsok, nad ktorým sa niekto usmial, iný pohoršil. Bežali v jednom rozbehu vedľa seba. Keď zbadali náskok na posledných dvadsiatich metroch, trochu si medzi sebou pri zvoľnenom tempe pokecali.
Bojoval ako za futbalový tím
Finále vnímal Justin ako tímový beh. "Cítil som sa mocný a sebavedomý, keďže sme štartovali traja. Boli sme silnejší ako najtvrdšie mužstvo futbalistov. Každý z nás bojoval ako lev, v cieli som videl pred sebou iba jednu veľkú machuľu," uviedol po pretekoch na internetovej stránke svetovej atletickej federácie.
Gatlin sa skutočne chvíľu spamätával, napäto pozeral na tabuľu. Finále bolo vyrovnané a rýchle ako na žiadnej predchádzajúcej olympiáde. Potom zbadal - 9,85 s, čo je Gatlinov osobný výkon, iba o stotinu horší než čas Kanaďana Donovana Baileyho z Atlanty 1996. Vtedy to bol svetový rekord. Druhý skončil Portugalčan s nigérijskými koreňmi Francis Obikwelu - 9,86, európsky rekord, bronzový dobehol obhajca sydneyského prvenstva Maurice Greene - 8,87 s, štvrtý Crawford - 9,89, piaty zrejme najväčší favorit Asafa Powell z Jamajky - 9,94.
Víťaz je šprintérskym uchom
Justin Gatlin bol zo všetkých Američanov najmladší. Z celého finálového poľa mal o deväť mesiacov menej Powell. Aj z historického pohľadu je nový šprintérsky kráľ ucho. Lewis mal na OH 1984 o rok viac, Hines v Mexiku 1968 o zopár mesiacov menej. Najmladším víťazom v povojnovej histórii bol práve Morrow. V Melbourne '56 mal dvadsaťjeden.
Gatlin po pretekoch sebavedomo pripustil, že môže stovku zabehnúť pod 9,70 s. Na chúlostivú otázku, či si teraz on dá vytetovať ako Greene iniciály G.O.A.T: "Greatest of all time" (Najväčší všetkých čias), odpovedal: "Nie, lebo si to ani nemyslím. Najlepší šprintéri sú podľa mňa stále Greene a Marion Jonesová."
Gatlinov tréner Graham, dnes sa už vie s určitosťou, spustil podstrčením injekčnej striekačky dopingovú aféru, v ktorej lieta Montogomery a čiastočne i Jonesová. Aj Justin mal svoje problémy.
Našli mu doping, ale očistil si meno
O tituly juniorského majstra USA 2001 prišiel Justin po pozitívnom náleze na amfetamíny. Neskôr svoje meno očistil, lebo zakázanú látku obsahoval liek, ktorý mu riadne naordinoval lekár. Prípad šprintérskeho šampióna teda naznačuje, že boj proti dopingu nie je ani zďaleka bezuzdný pohon na čarodejnice, ale seriózne dokazovanie.
Trevor Graham: Urobil som správnu vec
Gatlinov tréner Trevor Graham sa včera priznal, že on je ten, kto poslal do ústredia Antidopingovej agentúry USA injekčnú striekačku s anabolickým steroidom tetrahydrogestrínon (THG). "Bol som to ja. Z pozície kouča to bola jediná správna vec, ktorú som mohol v tom čase urobiť. A či by som to spravil znova? Áno," povedal Graham. Práve odhalenie THG v júni minulého roka odštartovalo rozsiahly dopingový škandál. (sita, reuters)