Zlato pre Jordana Jovčeva za cvičenie na kruhoch žiada bulharský gymnastický zväz. Dostal ho však Grék Dimostenis Tampakos a pobozkala ho aj šéfka organizačného výboru Gianna Daskalakiová. FOTO - AP
Dimostenis Tampakos dostal od rozhodcov skvostných 9,862.
Šéfka organizačného výboru Gianna Daskalakiová po dekorácii k nemu podišla a zlatý kov pobozkala. "Na túto chvíľu som sa tešil celé štyri roky," tvrdil Grék.
Emócie však neochladli ani po súťaži. Bulhari zakrátko vyrukovali s protestom.
"Hodnotenie rozhodcov nebolo v poriadku. Grécky gymnasta v porovnaní s Jovčevom cvičil menej náročnú zostavu, napriek tomu však dostal vyššie známky," tvrdila hovorkyňa bulharskej výpravy Zdravka Jordanovová.
Jovčevovi k zlatu chýbalo dvanásť tisícin bodu. "Myslím si, že vyhrať sme si zaslúžili obaja," povedal bulharský gymnasta. Športovcov zmierlivý tón nahradil ostrejší funkcionársky.
V novovekej olympijskej premiére v Aténach 1896 vyhral na kruhoch Grék Ionannis Mitropulos. Aj vtedy to bola nesmierne vyrovnaná súťaž s otáznym koncom. Traja zo šiestich rozhodcov sa priklonili na Grékovu stranu a traja na stranu Nemca Hermanna Weingärtnera.
Podľa amerického olympijského historika Davida Wallechinského, o víťazovi rozhodol hostiteľ. "Grécky princ Juraj v tie-breaku uprednostil svojho brata," tvrdí vo svojej Kompletnej knihe olympiád. "Mitropulos bol prvý grécky víťaz na Olympijskom štadióne a jeho víťazstvo bolo prijaté s veľkým nadšením."
Spory o rozhodovaní v gymnastike pokračujú.
K prvému kontroverznému rozhodnutiu došlo už vo finále viacboja. Kórejskí gymnasti Kim De-un a Jang Te-jong dostali nižšiu známku, ako si zaslúžili a z titulu absolútneho olympijského šampióna sa radoval Američan Paul Hamm.
Medzinárodná federácia po proteste kórejskej výpravy chybu rozhodcov uznala, troch rozhodcov, ktorí Jangovi zarátali ako východiskovú známku 9,90 namiesto 10,0, potrestala, ale Hammovi zlato nevzala.
"Pravidlá FIG nedovoľujú zmeniť výsledky na základe protestu proti rozhodcom," uviedla federácia vo vyhlásení. "Známky udelené v súťaži sa musia rešpektovať ako konečné a nemôžu sa dodatočne meniť."
Kórejčania sa však s tým odmietajú zmieriť. K protestom sa pridali dokonca poslanci Kórejskej republiky. Dvanásť členov vládnej strany Uri podpísalo vyhlásenie, v ktorom žiadajú správne rozdelenie medailí a titul pre Janga.
"Cesta k zlepšeniu obrazu Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodnej gymnastickej federácie vedie cez vrátenie zlata Jangovi, ktorý je jeho právoplatným majiteľom," cituje z dokumentu agentúra AP. Vlna nevôle sa zdvihla medzi kórejskou verejnosťou. Tá krivdu prirovnáva ku kauze zo zimnej olympiády 2002 v Salt Lake City, kde kórejský rýchlokorčuliar na krátkej trati Dong sing Kim prišiel po kontroverznej diskvalifikácii o zlato, z ktorého sa radoval Američan Apolo Anton Ohno.
(mo, tasr, čtk)