V Afganistane sa stále bojuje. Ešte väčšie problémy však krajine robí obchod s drogami. FOTO - ČTK/AP |
V Afganistane sa stále bojuje, radikálov sa nedarí odzbrojiť a upokojiť celú krajinu je takmer nemožné. Drogy všetko ešte väčšmi komplikujú.
Na severe krajiny, na afgansko-tadžických hraniciach, je jedna z najslávnejších drogových ciest na svete. Za posledných desať dní tu zadržali vyše 300 kilogramov heroínu. Ide len o zlomok drog, ktoré sa v Afganistane vyrábajú. V tomto roku je úroda obrovská a ako na svojej nedávnej návšteve Kábulu vyhlásil americký minister obrany Donald Rumsfeld, "nebývalé zisky narkobarónov môžu smerovať na destabilizáciu situácie pred voľbami".
Mak, ktorý sa pestuje celkom verejne, sa urodil i napriek obrovskému suchu. Obchodníci s drogami majú na rozdiel od jednoduchých dedinčanov dostatok prostriedkov na rozsiahle zavodňovacie systémy. Skorumpovaní policajti ich chránia, pretože úplatky, ktoré dostávajú od narkobarónov, mnohonásobne prevyšujú ich oficiálne platy.
Podľa údajov Medzinárodného menového fondu hrubý národný produkt Afganistanu dosiahol vlani 4 miliardy dolárov. Vyše 60 percent z tejto sumy predstavuje obchod s drogami. Afganci tak ovládli 80 percent svetového trhu a koncom roku sa ich čistý zisk bude pohybovať asi okolo troch miliárd dolárov.
Afganská vláda nemôže takej sile finančne konkurovať. Na armádu a políciu nerozdeľuje ani zlomok toho, čo zarábajú obchodníci s heroínom, ktorí vyzbrojujú svoje vlastné armády a teroristické skupiny.
Pentagon má údajne tajný generálny plán, ktorý má zabrániť tomu, aby drogoví magnáti ovládli politickú scénu. Prepojenie makového biznisu s vojenskou elitou, miestnymi veliteľmi, Talibanom, al-Káidou aj niektorými prezidentskými kandidátmi je však už dávno realita, na ktorú má prítomnosť spojeneckých vojsk i mierových jednotiek zanedbateľný vplyv.
Sedemnásťtisíc amerických vojakov sa už tretí rok snaží neúspešne na juhu a východe Afganistanu chytiť vodcu al-Káidy Usáma bin Ládina a lídra Talibanu Mullu Omara a na narkobarónov im nezostávajú sily. Príslušníkov šesťtisícového kontingentu Medzinárodných bezpečnostných síl ISAF pod velením NATO síce prednedávnom posilnili vojaci z niektorých európskych krajín, ale bezpečnosť počas volieb budú zaisťovať len v hlavnom meste Kábul a v severoafganskom Kunduze. Do provincií, ktoré sú rajom narkobarónov, sa neodvažujú.
Autor: Petra Procházkováagentúra Epicentrum, Kábul pre SME