Antisemitských útokov v Paríži pribúda napriek tomu, že štát poskytuje židovským budovám väčšiu ochranu. FOTO - REUTERS |
K sobotnému úmyselnému požiaru vo vývarovni pre starých opustených Židov v bývalej parížskej synagóge sa na internete prihlásila doteraz neznáma islamistická Skupina podporovateľov džihádu. Autentickosť jej vyhlásenia, podľa ktorého bol útok reakciou na rasistické útoky francúzskych Židov na moslimov a Izraela na Palestínčanov, však nikto nevie potvrdiť.
Francúzsko je opäť znepokojené: o to väčšmi, že útočníci zničili sociálne centrum pre starých ľudí, ktorí prežili holokaust a žijú v biede v židovskej štvrti Marais.
Požiar v Paríži podľa médií opäť otvára otázku takzvaného nového antisemitizmu spájaného s moslimskými prisťahovalcami. Maskuje sa za neonacistické slogany, no množstvo gramatických chýb v grafitoch na stenách centra ukazuje na nebezpečné spojenectvo radikálnych islamistov a neonacistov. Islamisti, ktorí napíšu Hitler bez H sa snažia využívať na boj proti Židom ideológiu, ktorú ešte celkom neovládajú.
Nakoniec, priznanie neznámej skupiny mladých mudžahedínov okamžite publikovali na viacerých neonacistických serveroch.
Ľavicová opozícia spolu so židovskou obcou kritizuje neschopnosť polície zatknúť autorov hromadiacich sa útokov. V krajine zavládol pocit nedôvery židovských organizácií voči oficiálnym miestam.
Prezident Jacques Chirac, minister vnútra Dominique de Villepin a premiér Jean-Paul Raffarin útok tradične odsúdili a prisľúbili, že ich páchateľov polícia vypátra a exemplárne potrestá. V skutočnosti však vyšetrovatelia nevedia o záhadnej skupine údajných útočníkov absolútne nič.
Krajina si len ťažko pripúšťa, že idea integrácie všetkých komunít Francúzska okolo ideálov rovnosti a bratstva zlyhala. Mnohí sa snažia pochopiť pôvod islamského antisemitizmu.
Francúzska rada pre televízne a rozhlasové vysielanie sa zaoberá pôsobením arabských satelitných staníc v krajine. Tie sú podľa špecialistov na islamský antisemitizmus prvým zdrojom nenávisti voči Židom. Rada už odobrala licencie niektorým militantným televíziám v krajine, no nedokáže zabrániť vysielaniu egyptských televíznych seriálov, v ktorých Židia rituálne vraždia Arabov.
Hlasy imámov volajúcich po občianskom spolunažívaní s kresťanmi a Židmi nie sú na predmestiach populárne. Tradičné mešity sa vyprázdňujú, kým radikálni kazatelia otvorene vyzývajú v Lyone, Paríži alebo Marseille v preplnených modlitebniach na džihád.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME