Pri Jeruzaleme sa už usilovne pracuje. Domy by tam mali stáť do konca roka. FOTO - REUTERS
V osade Har Gilo neďaleko Jeruzalema sa začali stavať nové domy. Do konca roka by ich malo byť sto. Osada stojí na spornom západnom brehu: Palestínčania a izraelská ľavica ju považujú za ďalší pokus židovského štátu zabrať palestínsku pôdu.
Podobné stanoviská, aj keď nie tak ostro formulované, mala donedávna aj americká administratíva. O Har Gilo však nepadlo ani slovo. Krátko nato podľa Reuters oznámil nemenovaný zdroj z Jeruzalema plán na výstavbu ďalších 530 domov. Vláda ho zatiaľ neschválila.
Uvoľnia záhradky
Minulý týždeň, keď Izrael oznámil výstavbu tisícky bytov vo viacerých osadách, sa k tomu vyjadrili len ľudia zo stredného rangu americkej administratívy. Zmrazenie výstavby osád je pritom kľúčový bod Američanmi presadzovanej cestovnej mapy - mierového plánu pre Blízky východ.
Nemenovaný diplomat denníku The New York Times povedal, že Washington jemne modifikoval názory na židovské osady na západnom brehu. Už ich striktne neodmieta, hovorí o "prirodzenom náraste" či "vertikálnom rozširovaní".
Zjednodušene povedané: Washington nemá nič proti novým domom, ak sa vtesnajú do súčasných hraníc osád. Ak teda osadníci budú ochotní zmenšiť svoje záhrady a nebude im prekážať, že susedia im budú pozerať do hrncov, osady budú rásť.
Palestínčania sa boja
Americké postoje vydesili Palestínčanov. Považujú ich za rezignáciu na cestovnú mapu aj povzbudenie osídľovacích aktivít izraelskej vlády. Pritom však nejde o nič nové: ešte v apríli tohto roka americký prezident George Bush povedal, že je "nerealistické", aby sa Izrael vzdal najväčších osád na západnom brehu Jordánu. Jasne tým dal najavo, že hranice nového palestínskeho štátu budú musieť rešpektovať realitu: teda, že Palestínčania nedostanú celý západný breh.
Izraelské médiá tvrdia, že Bush len nahlas povedal to, čo si v podstate myslela aj Clintonova administratíva. Nielen si to myslela, ale mala o tom s Izraelom aj tichú dohodu. Problémy nastali, keď sa osady začali rozširovať neúmerne rýchlo.
O čo ide Washingtonu
Veľa sa špekuluje o tom, prečo Washington povedal verejne, čo robí v tichosti, až teraz. Hovorí sa o tom, že Bush tak chce získať židovských voličov pred prezidentskými voľbami. To je pomerne naivné. Viac ako 75 percent amerických Židov podľa prieskumov podporuje demokrata Johna Kerryho a na ich rozhodnutí môže stanovisko administratívy k výstavbe židovských osád zmeniť len máločo. Kerryho židovskí voliči zväčša nemajú v láske izraelského premiéra Šarona a hovoria skôr o ústupkoch Palestínčanom.
Druhým a pravdepodobnejším motívom administratívy by mohla byť skrytá podpora premiérovi Šaronovi. Ústretovejšie stanovisko Američanov k výstavbe osád na západnom brehu by mu pomohlo umlčať rebelov v jeho strane Likud, ktorým sa nepáči premiérov plán odchodu z Gazy.