Únie slobody-DEU Zdeňka Kořistku, je to desať miliónov korún. Toľko mu vraj núkal vyjednávač opozičnej ODS za to, že nebude hlasovať za novú koaličnú vládu sociálnych demokratov, ľudovcov (KDU-ČSL) a unionistov.
Občianski demokrati to rezolútne popreli, žiadajú policajné vyšetrovanie a pripravujú trestné oznámenie za krivé obvinenie.
Predseda Poslaneckej snemovne Lubomír Zaorálek ešte v piatok uvažoval o tom, že v atmosfére, keď sa hovorí o kupovaní poslancov, nie je vhodné hlasovať o dôvere novej vláde. Koaliční lídri sa napokon vyslovili za hlasovanie - o Grossovej vláde sa bude rozhodovať dnes. Koalícia verí, že potrebnú väčšinu je teraz schopná dať dohromady. O Kořistkovom prípade budú predsedovia parlamentných strán diskutovať dve hodiny pred hlasovaním o dôvere.
Prezident Václav Klaus, stále čestný predseda ODS, nepovažuje Kořistku "za totálne dôveryhodnú osobu". Unionistický poslanec je bývalým členom ODS, ktorý po vnútrostraníckom konflikte prešiel v roku 1998 do US-DEU.
Čudný prípad
Obvinenie Kořistku z pokusu o úplatok pôsobí rozpačito. MF Dnes zverejnila informáciu proti jeho vôli po rozhovore s ním a samotný poslanec o údajnom pokuse o úplatok nekontaktoval políciu. Po zverejnení však už na polícii vypovedal.
Občianski demokrati sa netaja, že s Kořistkom prostredníctvom vyjednávača skutočne o budúcnosti Grossovej vlády rokovali. Bolo to potom, ako sa rozpadla Špidlova vláda. ODS viacerých koaličných poslancov presviedčala, že by mohli hlasovať proti vláde. Tvrdia však , že to boli rozhovory politické a trvali krátko, pretože Kořistka bol rozhodnutý novú vládu podporiť.
"Ponúkali sme im politickú kariéru, že by s nimi ODS počítala a dala im možnosť uplatnenia. Voliteľné miesto na kandidátke sme im ponúknuť nemohli," vysvetlil v MF Dnes podpredseda ODS Petr Nečas. S Kořistkom rokoval asistent predsedu ODS Mirka Topolánka.
"Mal som mandát, aby som zistil, aké má ďalšie predstavy o svojej politickej budúcnosti. Napríklad, ak by chcel byť niekedy v budúcnosti veľvyslancom, mohli by sme zistiť, čo sa dá urobiť. Ale k reálnej ponuke alebo debate o nej nakoniec nedošlo," povedal včera pre Hospodárske noviny asistent Marek Dalík.
Kupčenie s hlasmi
Aj ponuku veľvyslaneckého miesta možno považovať za formu podplácania. Práve miesta v dozorných radách či na veľvyslanectvách sú menej nápadnou a legálnou odmenou za "správne" hlasovanie.
O obchodovaní s poslaneckými hlasmi sa hovorí už niekoľko rokov. Nahráva tomu vyrovnaný pomer síl medzi opozíciou a koalíciou. V takej situácii je význam - alebo cena - poslaneckého hlasu výrazne vyššia. Hoci prestupy v poslaneckých kluboch nie sú také časté ako na Slovensku, nie sú ani výnimočné.
Práve súčasnej koalícii zachránil budúcnosť prestupom k unionistom Petr Kott, ktorý po svojich opileckých eskapádach v snemovni musel opustiť ODS. Pochybnosti vzbudilo aj rozhodnutie poslanca US-DEU Mariana Bielesza začiatkom júla, keď sa vzdal mandátu, hoci niekoľko dní predtým povedal, že koaličnú vládu už nebude podporovať. Vystriedal ho Kořistka. Ponuku na prestup dostali nedávno v parlamentných kuloároch údajne aj dvaja poslanci ODS od koalície, ktorá hľadala podporu pre vládu.
MAREK CHORVATOVIČ