Pri soche Tenga v jeho rodnom meste je v týchto dňoch tlačenica. FOTO - REUTERS
jeho narodenín využije na popularizáciu jeho politiky.
Tvár "otca" 20-ročného ekonomického rozmachu krajiny sa zjavila na čajových súpravách i náramkových hodinkách, v médiách aj na obrovských bilbordoch. Teng sa stal hviezdou hojne navštevovanej pekinskej výstavy a jeho rodné chudobné mestečko sa stalo turistickou atrakciou s múzeom, ktoré dokumentuje Tengovu cestu k sláve.
Tento všeľudový obdiv k Tengovi je paradoxný - on sám vždy pohŕdal kultom osobnosti Mao Ce-tunga, ktorého ako komunistického lídra nahradil v roku 1976.
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao hovoril pri príležitostí 100. výročia narodenín v Pekingu pred zhromaždením najvyšších predstaviteľov. Túto príležitosť využil na to, aby Taiwanu pripomenul, že Čína potlačí akýkoľvek pokus o vyhlásenie nezávislosti. "Sme odhodlaní rozdrviť každý pokus oddeliť Taiwan od Číny," vyhlásil Chu. Podobne tvrdo k Taiwanu, ktorý sa oddelil od pevninskej Číny na konci čínskej občianskej vojny v roku 1949, pristupoval Teng. Rozhodol aj o tom, že prodemokratické povstanie na námestí Tchien-an-men v roku 1989 potlačí armáda.
Teng zomrel v roku 1997, ale línia jeho politiky platí dodnes. Čínu vedú politici, ktorých si vybral - jeho nástupca Ťiang Ce-min i súčasný prezident Chu Ťin-tchao. (tasr,r)