Súdny kreslič takto zachytil Charlesa Granera (vpravo) pred súdom v Nemecku. Granerovi advokáti chcú zamedziť, aby sa fotografie z trýznenia využili ako dôkazový materiál. FOTO - REUTERS, ČTK/AP
MANNHEIM - Obhajcovia amerického vojaka Charlesa Granera, ktorý bol podľa doterajších svedectiev kľúčovou osobou pri týraní irackých väzňov v bagdadskej väznici Abú Ghrajb, sa snažili, aby sa fotografie z ponižovania Iračanov nemohli použiť ako dôkazy v pripravovanom procese. Vypočúvanie Granera a troch ďalších vojakov sa začalo na americkej vojenskej základni v Mannheime v Nemecku.
Graner rovnako ako ostatní obžalovaní slúžil v Abú Ghrajbe ako vojenský policajt. Pred súdom opisoval, že niekedy boli v službe aj 17 hodín denne a často boli pod paľbou. "Pracovali sme každý deň... niektorí ľudia z našej čaty boli terčom streľby. Obidvaja moji spolubývajúci boli zranení... Bolo to jedno z najnáročnejších období."
Na fotografiách zverejnených na celom svete pózuje so vztýčeným palcom nad nahými irackými väzňami navŕšenými do "ľudskej pyramídy". Jeho obhajcovia presviedčali súd, že obrázky mu zobrala vojenská polícia bez jeho súhlasu. Podľa nich Graner súhlasil s prehliadkou izby a svojich vecí potom, ako ho vojenskí vyšetrovatelia prebudili uprostred noci. Obhajcovia tvrdia, že bol zmätený, a preto je jeho súhlas neplatný. Rovnako tak vraj vyšetrovatelia dostali od nadriadených príkaz na prehliadku až po jej vykonaní.
Graner je obvinený z týrania väzňov, po ktorých dupal, keď ležali na zemi. Ďalšieho udrel podľa obžaloby do spánku, až stratil vedomie. Zo štyroch obžalovaných mu hrozí najvyšší trest - až 24 rokov väzenia. Včerajšie predbežné vypočúvanie predchádza vlastnému procesu.
Očakáva sa, že Granerovi advokáti sa budú usilovať o súd v Spojených štátoch alebo v Európe. Podľa nich by bolo pre rodinných príslušníkov a svedkov ťažké zúčastniť sa na súde v Iraku. Pri júnovom vypočúvaní, ktoré sa konalo ešte v Bagdade, Granerov právnik povedal, že ako svedkovia by mali byť predvolaní americký prezident George Bush a minister obrany Donald Rumsfeld.
(čtk, r)