Voda vypúšťaná z nádrží Domaša a Ružín spôsobila povodňové stavy na dolných tokoch riek Ondava a Hornád (na snímke). FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
nej vody z nádrží Domaša a Ružín napriek dodržiavaniu platných noriem totiž spôsobili povodňové stavy na dolných tokoch riek Ondava a Hornád. Nesplnili teda úlohu ochrany území pred povodňami. Počas intenzívnych dažďov namerali až 200 milimetrov zrážok.
Podľa Dolného veľké komplikácie spôsobovali najmä lokálne toky, ktoré zaplavili viaceré obce. "Zdá sa, že táto situácia sa bude vzhľadom na zmenu klímy opakovať. Preto by bolo vhodné venovať viac pozornosti preventívnym krokom." Ako povedal, keďže na údržbu vodných tokov a ich okolia nie sú peniaze, v obciach by mohli vodohospodári využívať nezamestnaných.
Skúsenosti z tohtoročných záplav ukázali, že najväčšie nedostatky sú pri riadení povodňových aktivít. Po zániku okresných úradov a etablovaní špecializovaných úradov štátnej správy prešli tieto kompetencie na úrady životného prostredia. "Naša spolupráca funguje len na základe dobrých vzťahov. Navrhujeme, aby riadenie povodňových aktivít bolo súčasťou jednotného krízového riadenia. Na obvodných a krajských úradoch predsa fungujú špeciálne odbory, ktoré sú personálne i technicky na to vybavené," zdôraznil Dolný.
Záplavy najviac poškodili obydlia v rómskych osadách. Väčšinou išlo o nelegálne stavby v záplavových oblastiach. Preto komisia navrhuje zakotviť do zákona pre stavebné úrady v obciach a mestách zákaz vydávať stavebné povolenia na pozemkoch, ktoré sú priamo ohrozené vodnými tokmi.
V Košickom kraji postihli povodne 73 obcí, voda zaplavila 6 500 hektárov poľnohospodárskych plôch a poškodila viaceré vodohospodárske objekty. V obci Bačkov zničila osem domov, päť neobývateľných domov je v Malčiciach, o strechu nad hlavou prišlo aj 23 obyvateľov v Rudňanoch, záchranári museli evakuovať 526 obyvateľov.
Ako povedal Dolný, živel spôsobil škody, ktoré sa naďalej upresňujú, za približne 150 miliónov korún. Zároveň vyplavil na povrch množstvo legislatívnych, organizačných a technických nedostatkov, ktorými sa budú musieť vážne zaoberať jednotlivé rezorty i vláda.
V Prešovskom kraji júlová povodeň spôsobila škody vo výške 230 miliónov korún. Ide o sumár z hlásení deviatich obvodov regiónu. Informoval o tom v Prešove prednosta krajského úradu a predseda krajskej povodňovej komisie Jozef Polačko. Na záchranné práce vynaložili vyše 20 miliónov korún. Povodeň postihla 227 obcí a miest, zaplavila 4104 domov alebo ich pivničné priestory, zničila z nich 14 a poškodila 134. Počas kritických chvíľ evakuovali dočasne 1175 osôb. Polačko zvýraznil, že uvedená suma je "len v oblasti majetku obcí, štátnych orgánov na regionálnej úrovni, nepočítajúc do toho škody na lesoch, škody na poľnohospodárskej produkcii a podobne". Prednosta priznal, že evidujú prípady nadhodnotenia škôd zo strany starostov niektorých obcí. (sen, tasr)