Ženeva 29. novembra (TASR) - Osemnásť miliónov detí vo východnej Európe a bývalom Sovietskom zväze žije aj napriek desaťročnému pokroku v ekonomickej oblasti týchto krajín v chudobe, konštatoval dnes Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF) v správe pod názvom Dekáda prechodu.
Prevažná väčšina chudobných detí - až 16 miliónov - pochádza zo štátov bývalého Sovietskeho zväzu. V Moldavsku a Tadžikistane žijú dve tretiny detí pod hranicou chudoby.
UNICEF uviedol, že miera chudoby sa po roku 1989 po páde komunizmu zvýšila, avšak pripomenul, že je nemožné robiť priame porovnania, pretože štatistiky z oblasti chudoby sa v tých časoch nerobili.
"Vďaka aktívnemu úsiliu sa znížila miera úmrtností detí v týchto krajinách. Avšak milióny detí aj napriek tomu i naďalej trpia po zdravotnej, sociálnej a spoločenskej stránke," vyhlásila výkonná riaditeľka UNICEF Carol Bellamyová.
Zo štúdie vyplýva, že každé tretie dieťa v Albánsku, Uzbekistane a Tadžikistane trpí podvýživou. Menej ako polovica 15-18-ročných detí v krajinách strednej Ázie navštevuje školu. V Rusku a na Ukrajine sa závratne zvýšil počet prípadov chorých na AIDS a zároveň stúpol aj počet prípadov tuberkulózy.
UNICEF v tejto súvislosti podotkla, že do správy bolo zahrnutých 108 miliónov detí z 27 krajín, čo predstavuje 13-percentný pokles detskej populácie oproti roku 1989. Tento pokles bol podľa UNICEF zapríčinený výrazným zníženým miery pôrodnosti.
V správe UNICEF sa tiež konštatuje, že paralelne so znižovaním miery pôrodnosti klesol aj počet uzavretých manželstiev, pričom sa následne zvýšilo aj číslo detí narodených mimo manželského zväzku (22 percent).
"Väčšina krajín uznáva základné práva ako napríklad právo voliť, slobodne vyjadriť názor a právo na podnikanie. To nás samozrejme uspokojuje. Nesmieme však zabúdať na pôvodné ciele stanovené prechodom od komunizmu, ktorými sú zvýšenie životnej úrovne a rozvoj humánnej a demokratickej spoločnosti," uviedla Bellamyová.
UNICEF je toho názoru, že z hospodárskeho rastu v bývalých komunistických štátoch by mal profitovať každý, pričom pokles pôrodnosti nepovažuje za ospravedlnenie neadekvátneho investovania do detí.
Predstavitelia týchto krajín si musia uvedomiť meniaci sa štatút rodiny, ktorý charakterizujú také javy ako nárast domácností s jedným rodičom, rozpad početných rodín a pokles v počte uzavretých manželstiev.
Vlády by mali v tejto súvislosti investovať aj do ostatných oblastí súvisiacich s diskrimináciou žien a menšín, ktorá prispieva k prehĺbeniu miery chudoby, pripomína v správe UNICEF.
2 mic dem