Kábul/Teherán 29. novembra (TASR) - V poslednom roku svojej vlády zakázal Taliban pestovanie maku. Vďaka tomuto opatreniu poklesla podľa inšpektorov OSN produkcia ópiového maku z 3276 ton v roku 2000 na 187 ton v tohtoročnej práve prebiehajúcej sezóne, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Taliban bral svoje rozhodnutie naozaj vážne, jeho polícia vypaľovala ópiové polia, roľníci, ktorí zákaz nerešpektovali, sa dostali do väzenia.
Samotní talibanskí kontrolóri informovali o zúfalých poľnohospodároch, ktorí v snahe uživiť svoje rodiny predávali svoju pôdu alebo ponúkali pravoverným moslimom za manželky svoje neplnoleté dcéry.
Prvé americké bomby dopadli na Afganistan práve v čase zakladania novej úrody maku. Možno očakávať, že v apríli na budúci rok prinesie tohtoročná sejba vysoko v afganských horách bohatú žatvu a na trhu sa objaví množstvo surového ópia. Severná aliancia totiž pestovanie maku nikdy nezakázala.
Takéto perspektívy spôsobujú hlavybôľ nielen inšpektorom OSN, ale aj Iránu, do ktorého sa ópium z Afganistanu dostáva cez slabo stráženú spoločnú hranicu.
Islamská republika Irán bojuje proti ópiu na viacerých frontoch. Len v roku 2000 zatkla iránska polícia kvôli pašovaniu a užívaniu drog viac ako 350.000 osôb. Ten, u koho nájdu päť kilogramov ópia alebo 30 gramov heroínu, môže rátať s trestom smrti. Zo 170.000 iránskych väzňov je 68.000 drogových dílerov a 32.000 závislých.
Napriek prísnym opatreniam počet konzumentov drog v Iráne rastie. Drasticky stúpa počet závislých žien - až trikrát rýchlejšie ako počet mužov. "Sme islamská krajina, oficiálne teda neexistuje drogová závislosť, ani prostitúcia," komentuje momentálnu nepriaznivú situáciu jedna sociálna pracovníčka v Teheráne.
Pre iránske konzervatívne kruhy je tento jav prejavom skazonosného vplyvu západnej civilizácie. Liberálne zmýšľajúci Iránci argumentujú tým, že mládež siaha po drogách preto, lebo jednoducho nemá inú možnosť zábavy.