Jozef Kán a jeho asistenčný pes Fredy. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Na stretnutí telesne a zdravotne postihnutých ľudí na ranči Nádej vo Svätom Antone sa rýchlo stal miláčikom všetkých. Jeho majiteľ Jozef Kán z Banskej Bystrice je už ôsmy rok pripútaný na invalidný vozík. Bez Fredyho si už nevie život poriadne predstaviť.
"Pes je v povedomí ľudí užitočný hlavne pre slepcov. Stále viac sa však dokáže uplatniť aj pri iných postihnutiach. Teda nielen ako vodiaci pes, ale aj ako asistenčný či signálny. Využíva sa aj pri kanis-terapy," hovorí Jozef Kán. Asistenčných psov využívajú hlavne vozičkári, signálni epileptici a psy z oblasti kanis-terapie slúžia ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím, kde im môžu odovzdať energiu a teplo.
Prvý asistenčný pes Fredy predviedol v sobotu naozaj veľa. Dokáže potiahnuť vozík, pridržať dvere, zvládať obrubníky či pritiahnuť utekajúci vozík. "Žijem sám a hlavne v zime som mal zábrany vychádzať s vozíkom von. Teraz je to iné. Fredy vie potiahnuť vozík zo snehu, alebo zdvihnúť doma veci, ktoré mi popadajú. Vedel by privolať výťah a zapnúť svetlo, ale to našťastie zvládam sám," dodáva.
Odhaduje, že s Fredyho pomocou sa jeho mobilita zvýšila o 50 percent.
Stretnutie postihnutých občanov na ranči zorganizovalo občianske združenie Margarétka z Banskej Štiavnice. Varili sa halušky a atmosféra bola výborná. Zástupca združenia Ján Koťo a Jozef Fehér z neziskovej organizácie VIA ORBI, ktorá sa zaoberá poradenstvom na odstraňovanie bariér, boli spokojní.
Medzi postihnutých občanov totiž z neďalekej Štiavnice zavítal aj minister práce sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. Vozičkárov najviac zaujímalo, či by im štát nemohol preplácať aj druhý vozík. "Je to podobné, ako keby mal človek jedny topánky a už by nemal nárok na papuče. Štát by mal prispievať na druhý vozík už preto, že je to jediný mobilný prostriedok pre vozičkárov. Keď sa vrátia s vozíkom z prechádzky napríklad v daždi, často trvá čistenie kolies aj polhodiny," tvrdí Jozef Fehér. Minister prisľúbil, že sa problémom bude zaoberať.