FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Záložne majú na Slovensku stále dosť dobrý biznis. Ľudí, ktorí sú ochotní vymeniť svoje cennosti za hotovosť, je dosť a rovnako aj tých, ktorí v záložniach hľadajú lacné šperky, elektroniku či starožitnosti.
Zlato, šperky, videá
Záložne sa riadia jednoduchým princípom - záujemca prinesie cennosť, pracovník záložne ju ocení, a dá "klientovi" príslušnú sumu peňazí. Zákazník má spravidla niekoľko týždňov čas svoju vec odkúpiť naspäť. Musí rátať s tým, že suma, za ktorú odkupuje, je vyššia, než požičaná suma. Rozdiel tvorí úrok a ten je podstatne vyšší ako napríklad v bankách. Ak zákaz- ník nestihne v dohodnutom termíne vrátiť peniaze, vec prepadne záložni a čaká, kým ju kúpi niekto iný.
Zmluva medzi záložňou a klientom sa spravidla uzatvára na tri týždne s úrokom 4 percentá týždenne. Niektoré záložne si účtujú skladné 55 korún na celé obdobie. Po troch týždňoch ostáva založená vec ešte ďalšie dva týždne v záložni, ale úrok sa v tomto období zvyšuje na 12 až 24 percent za celé dva týždne. Mnohokrát je jedno, či si klient príde vyplatiť svoju vec po uplynutí trojtýždňovej lehoty v prvý alebo posledný deň dodatočného obdobia - úrok zostáva ten istý a účtuje sa za celý čas.
Niektoré záložne majú iné podmienky - účtujú si týždenný úrok päť percent, ale ak si vec vyberiete v lehote do 28 dní, zaplatíte z požičanej sumy len 14 percent. Ak si po založenú vec ľudia v dohodnutej lehote neprídu, čo sa stáva takmer v polovici prípadov, záložňa vec predá.
Zlaté puncované šperky vykupujú v cene od 180 do 260 korún za gram v závislosti od rýdzosti zlata. Umeleckú či historickú hodnotu starých šperkov v záložniach nezohľadňujú. Cena je jednotná pre všetky šperky. Prepadnuté šperky predávajú približne v cenách od 500 do 800 korún za gram.
Motívom je núdza
Podľa prevádzkovateľov záložní ľudia zakladajú nielen zlato, ale aj elektrospotrebiče, mobilné telefóny, sklo, porcelán či starožitnosti. Pracovníci záložní charakterizujú svojich zákazníkov ako ľudí v núdzi. "Neprichádzajú k nám len ľudia v núdzi, hoci tých je asi väčšina, ale aj takí, ktorí sa jednoducho chcú zbaviť vecí, keď ich nepotrebujú," tvrdí zamestnankyňa nemenovanej záložne. Do záložní chodia občas ľudia, ktorí navštevujú psychologické poradne. "Často sú to ľudia, ktorí majú finančné problémy preto, že nedokážu hospodáriť s peniazmi. Podliehajú náhlym impulzom, vyvolaným napríklad drogovou či inou závislosťou. V druhom kole sú to príbuzní, ktorí chodia založené veci vykupovať," vysvetlila psychologička Hana Javorská.
Záložniam konkurujú zlatníctva
Zbaviť sa nepotrebných šperkov sa dá aj v zlatníctve. Nie všetky však vykupujú zlomkové zlato a tie, ktoré to robia, zaplatia za 14-karátové zlato od 200 do 220 korún za gram a 18-karátové od 260 do 280 za gram. Viac však ľudia vymieňajú staré šperky za nové, keď gram zlata ohodnotia na 300 korún a zákazník iba doplatí rozdiel medzi výkupnou cenou a hodnotou šperku. Vykúpené šperky sa musia roztaviť a vyhotovia sa z nich úplne nové veci. Použité šperky môžu predávať len záložne a starožitníctva.
Starožitníctva zoberú veci len do komisie a peniaze vyplatia až po tom, čo sa starožitnosť predá. Podľa slov zamestnankyne nemenovaného starožitníctva to však nie je pravidlo, niekedy majiteľ starožitnosť odkúpi, záleží to však len na jeho uvážení. Veci tu predávajú ľudia z najrôznejších dôvodov. Niektorí sú skutočne v núdzi, poväčšine dôchodcovia, ale prichádzajú aj zberatelia, ktorí chcú vymeniť svoju zbierku, keď sa jej už nasýtia. (adp)
Za čo sa vykupuje a predáva zlato v záložni a zlatníctve
výkup (v Sk) predaj (v Sk)
záložňa 180 - 260 500 - 700
zlatníctvo 200 - 280 600 - 1000
Autor: Adriana Prikrylová