presadzuje zvrchovanosť členských štátov únie v kultúrno-etických otázkach.
Kultúra sa v únii oficiálne spomína až v roku 1992, keď zmluva z Maastrichtu spomína rozvoj kultúr členských krajín pri zachovaní národnej a regionálnej rozmanitosti.
Únia uznáva právo štátov podporovať kultúru napríklad nižšou daňou z pridanej hodnoty, ale iná štátna pomoc nesmie ohroziť voľnú súťaž na kultúrnom trhu.
Európska komisia prijala v júli tohto roku návrh na novú generáciu programov, ktoré by mali fungovať od roku 2007 až do roku 2013, s rozpočtom vyše 400 miliónov eur.
Podporované majú byť projekty, ktoré kladú dôraz na európske súvislosti a korene. Peniaze dostanú najmä tí, ktorí budú schopní do projektu zahrnúť čo najviac krajín únie a pritiahnu najviac divákov.
Vplyvné kultúrne organizácie sa už teraz snažia ovplyvniť podobu nového grantového programu. Ten súčasný, ktorý žiada od uchádzačov o projekty 50-percentnú finančnú spoluúčasť, kritizujú najmä menšie krajiny.
V praxi to totiž znamená, že slovenský organizátor akcie si musí nájsť 2 milióny korún, aby mohol ďalšie dva milióny žiadať od únie. Hoci naše ministerstvo kultúry prisľúbilo pomoc úspešným uchádzačom o granty z únie, vysoké sumy uchádzačov odrádzajú.
Po sérii rôznych projektov na podporu literatúry či kultúrneho dedičstva plánuje únia pre rok 2005 podporiť asi 50 projektov. (zu)