Najdlhšie sa na Slovensku čaká na operácie bedrového kĺbu - niekde aj vyše roka. Na Ortopedickom oddelení Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici sa čaká na operáciu v priemere od 5 mesiacov do jedného roka - závisí od druhu operácie. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Limity na lieky a lekárske výkony strpčujú život lekárom aj pacientom. "Každý mesiac sledujem, či nemám prekročený limit od poisťovní. Ak mám, pacienta ošetrím, ale faktúru za jeho ošetrenie musím napísať s mesačným oneskorením, aby mi ju preplatili," hovorí Anton Hirner, zubný lekár - čeľustný ortopéd zo Zvolena. Podľa neho by nemalo byť úlohou lekára sledovať, koľko limitov od poisťovní vyčerpal, ale ošetrovať pacientov. "Limit má byť medzi poisťovňou a pacientom, mňa ako lekára nemusí zaujímať. Ak sa niekto nestará o svoje zuby, nech mu poisťovňa povie, že mu preplatí len 50 percent výkonov. Prečo limituje mňa?" pýta sa Hirner.
Na limity sa sťažujú aj pacienti. "Nedávno som sa chcela prihlásiť k výbornej gastroenterologičke. Odmietla ma, pretože vraj má toľko pacientov, že si mesačný limit vyčerpá za dva týždne. Podobne som pochodila aj u ďalšej lekárky, ktorú mi odporučili známi. Čo mám robiť? Mám sa prihlásiť k lekárovi, o ktorom viem, že k nemu nikto nechce chodiť, len preto, lebo má teda nevyčerpané limity?" hnevá sa.
Eva Kolárová sa na limity sťažuje z iného dôvodu. Lekár jej odporučil vyšetrenie na alergiu na kravské mlieko. "Alergologička mi povedala, že mi ho urobí, ale musím čakať sedem týždňov, lebo na najbližších šesť týždňov má už vyčerpaný limit. Ak ho chcem mať rýchlejšie, nie je problém - stačí zaplatiť 660 korún. Zaplatila som, lebo zdravotné problémy mám už dlho, a chcela som vedieť, čo je ich príčinou," hovorí. Výsledok bol pozitívny.
Aj na kúpeľnú, rehabilitačnú liečbu či operáciu sa v poradovníkoch čaká aj niekoľko mesiacov, pretože počet operácií či liečebných poukazov je limitovaný.
Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva Mária Miklošiho je vždy, keď je niečo limitované, problematicky vnímané. "Otázka je, prečo sa to robí," uviedol."Lekár má právo odmietnuť pacienta, keď má, napríklad, príliš veľa pacientov, ak však ide o život ohrozujúci stav - v tom prípade musí reagovať bez ohľadu na limity."
S čakacími lehotami na operáciu majú podľa neho problémy aj iné krajiny. "Podľa vlastnej skúsenosti viem, že niektoré typy plánovaných (elektívnych ) operácií sa aj v zahraničí robia podľa čakacej listiny. Ak však ide o akútny zákrok, tam sa nedá čakať."
Zdravotné poisťovne tvrdia, že zatiaľ sa nikto na limity nesťažoval. Hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Velecký pre SME povedal: "Postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne pri dohodovaní si finančných limitov na lieky a zdravotnícke pomôcky bol samotnými lekármi vždy vysoko oceňovaný a prijímaný. Dokonca sme v tlači zaznamenali vyjadrenia predstaviteľov lekárskych organizácií, ktorí ostatné poisťovne vyzývali na rovnako ústretový prístup, s akým sa stretávajú u nás."
Lekári môžu limity prekročiť maximálne o desať percent, inak musia revíznemu lekárovi vysvetľovať dôvody prekročenia, prípadne zaplatiť aj pokutu. Limit je možné aj zvýšiť, napríklad, ak sa lekárovi rapídne zvýšil počet pacientov, či v oblasti jeho pôsobenia vypukla epidémia a podobne. SOŇA REBROVÁ