Budúca Európska komisia sa včera po prvýkrát stretla na informačnom seminári v Bruseli. FOTO - REUTERS
BRUSEL - V Bruseli sa včera prvý raz zišla Barrosova komisia. Dvadsaťpäť komisárov, ktorých si bývalý portugalský premiér José Manuel Barroso vybral, ešte musí potvrdiť Európsky parlament. Včerajšie stretnutie tak bolo len neformálne, zoznamovacie. Naostro sa komisia zíde až 1. novembra.
Na zasadnutí bol aj slovenský komisár Ján Figeľ. V dosluhujúcej komisii Romana Prodiho sa priúčal v rezorte informačných technológií. U Barrosa bude mať na starosti kultúru a školstvo. "Nič to. Už pred dvoma rokmi som mal byť ministrom školstva na Slovensku, a tak teraz budem (ministrom školstva) pre Európu," zažartoval Figeľ.
Absolútnym nováčikom v Bruseli je napríklad český expremiér Vladimír Špidla, ktorý bude mať na starosti sociálne otázky a zamestnanosť. "Je to veľmi zaujímavé a veľmi nové," hovoril o svojich povinnostiach. V komisii vystriedal doterajšieho českého zástupcu Pavla Teličku.
Podľa platného pravidla nemá byť v Bruseli zamestnaných viac ako šesť asistentov jedného komisára, z ktorých najmenej traja musia byť vyššie postavení úradníci inštitúcií únie. Len polovicu môžu tvoriť komisárovi spoluobčania a zastúpené musia byť najmenej tri národnosti. Neprichádza do úvahy, aby v kabinete neboli ženy.
Včera zachovali tiež zásadu, že každý komisár má mať hovorcu inej národnosti, ako je on sám. Všetci hovorcovia však budú kolektívne podriadení priamo predsedovi komisie.
Niektorí z 25 členov nového tímu vrátane šéfa Josého Barrosa hneď z limuzíny zamierili ku vchodu paláca Charlemagne, kde sa schôdzka koná, iní ochotne debatovali s novinármi. Napríklad švédska komisárka Margot Walströmová, ktorá od novembra "povýši" na podpredsedníčku komisie pre komunikáciu, sa dala počuť, že únia nepotrebuje ani tak zmeniť svoj vzhľad, ako lepšie vysvetľovať občanom, čo sa v EÚ deje.
Nielen novinári, ale aj strážnici budovy a členovia protokolu dostali fotografie budúcich komisárov, aby ich mohli rozpoznať. Z pôvodného Prodiho tímu totiž do novej komisie prechádzajú len traja členovia. (čtk, han)