Medgyessy sa vybral v stopách Špidlu

Maďarský premiér Péter Medgyessy ide v stopách svojho bývalého českého kolegu Vladimíra Špidlu. Zle odhadol situáciu vo vlastnej strane ...

Péter Medgyessy (vľavo) a Vladimír Špidla majú podobný osud. FOTO - REUTERS, ČTK

Maďarský premiér Péter Medgyessy ide v stopách svojho bývalého českého kolegu Vladimíra Špidlu. Zle odhadol situáciu vo vlastnej strane aj koalícii a končí.

Pri porovnávaní situácie v Čechách a Maďarsku objavíme hneď niekoľko zhôd a aspoň jeden rozdiel.

Podobnosti

Obe krajiny riadia stredoľavé či dokonca pravoľavé koalície zložené zo strán, ktoré majú hlavne v ekonomickej oblasti dosť rozdielne predstavy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najsilnejšie vládne strany sú ľavicové a voľby vyhrali aj s pomocou sociálneho populizmu. V ekonomike však čiastočne zdedili a čiastočne spoluvytvorili situáciu, ktorá si vyžaduje rázne reformy a úsporné opatrenia. Vlády urobili pod tlakom nejaké reformné kroky, ktoré napriek svojej polovičatosti stačili na prudký pokles ich volebných preferencií.

SkryťVypnúť reklamu

Vlády sa tým ocitli medzi dvoma mlynskými kameňmi: pre ľavičiarov z najväčšej vládnej strany sú reformy už teraz príliš radikálne a žiadajú návrat k "ľavicovým hodnotám" (čiže rozdávaniu, na ktoré však rozpočet nemá), pre pravicovejšie koaličné strany sú naopak nedostatočné. Schizofrénna situácia sa prejavuje aj vnútri jednotlivých strán, v každej existuje silná opozícia voči súčasnému vedeniu.

Medgyessy aj Špidla do poslednej chvíle dúfali, že to uhrajú gestami na jednu aj druhú stranu. Logicky tým neuspokojili nikoho a navyše sa prejavili ako slabí a nerozhodní lídri.

Medgyessyho omyly

Zmeny, ktoré chcel Medgyessy vo vláde presadiť, odôvodňoval snahou zlepšiť prácu kabinetu. Výsledok svedčí skôr o snahe utíšiť opozíciu v socialistickej strane. V kresle ministra práce vystriedal vplyvný socialistický politik Imre Szekeres menej vplyvného Sándora Buránya. Medgyessymu neprekážali ani kauzy sprevádzajúce Szekeresovo podnikanie v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny nenaznačovali žiadny kvalitatívny ani programový posun, ťažko veriť, že by noví ministri svoju prácu vykonávali lepšie. Typickým prípadom je liberálny minister hospodárstva István Csillag, ktorého odvolanie Medgyessymu zlomilo väz. Premiér mu napríklad vyčítal slabé výsledky pri vábení zahraničných investícií. Zahraničných investorov však odrádzali hlavne vysoké dane a odvody. Ich zníženiu sa zúrivo bránili práve Medgyessyho socialisti.

Zmeny Medgyessyho socialistických oponentov neuspokojili a tí sa ho rozhodli zbaviť. Pre liberálov boli, naopak, podľa ich predsedu Gábora Kunczeho poslednou kvapkou, po ktorej pohár pretiekol.

Maďari nemajú Grossa

Podstatným rozdielom medzi Medgyessym a Špidlom nakoniec zostalo jediné: maďarskí socialisti nemajú svojho Stanislava Grossa, silného muža a jasného následníka trónu.

SkryťVypnúť reklamu

Medgyessy sa síce vyčerpal a bolo jasné, že v ďalších voľbách v roku 2006 nebude môcť ani programom, ani charizmou konkurovať lídrovi opozície Viktorovi Orbánovi. Z tohto hľadiska by bolo jeho vystriedanie logické.

Napriek tomu ešte minulý týždeň málokto očakával jeho skorý pád. Trvali totiž dôvody, pre ktoré socialisti pred voľbami v roku 2002 po nestraníkovi Medgyessym vôbec siahli. Jednoducho nemali nikoho iného. A nemajú ho stále.

Medgyessyho vystriedanie samo osebe nič nerieši, a ak sa socialisti nejakým zázrakom nepozviechajú, nemá sa Orbán výsledkov ďalších parlamentných volieb prečo obávať.

V Maďarsku rokujú o novom premiérovi

BUDAPEŠŤ - Obidve strany maďarskej vládnej koalície sa dnes zídu na rokovanie o budúcom maďarskom premiérovi a forme ďalšej koaličnej spolupráce. Užšie vedenie hlavnej vládnej strany, socialistov, vo štvrtok prijalo demisiu doterajšieho premiéra Pétera Medgyessyho a okamžite aj vybrali jeho nástupcu.

SkryťVypnúť reklamu

Mal by to byť minister riadiaci úrad vlády a vplyvný socialistický politik Péter Kiss. Podľa kuloárnych informácií vec ešte nie je rozhodnutá. Mnohí socialistickí politici a miestne organizácie s Kissom nesúhlasia a spochybňujú spôsob jeho výberu.

Kiss je bezfarebný úradnícky typ. Socialisti však potrebujú niekoho, kto sa v ďalších voľbách - najneskôr v roku 2006 - dokáže postaviť charizmatickému lídrovi opozície Viktorovi Orbánovi. V hre tak stále zostáva aj doterajší minister športu a mládeže Ferenc Gyurcsány, ktorého práve Medgyessy odvolal.

O kandidátovi socialistov rozhodne mimoriadny zjazd strany, ktorý zvolali na najbližšie dni. Dôležitý však bude aj postoj menšej koaličnej strany, liberálov, bez ktorých by socialisti nemali väčšinu v parlamente. (pm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu