Akcie americkej internetovej spoločnosti Google zažiarili po málo úspešnej primárnej emisii aspoň pri svojom debute na burze. Po začiatku obchodovania v New Yorku vystúpil ich kurz na trhu Nasdaq o 20 percent a prekonal hranicu 100 dolárov za kus, v porovnaní s otváracou cenou 85 dolárov.
Pozorne sledovaná aukcia prevádzkovateľa najpopulárnejšieho svetového internetového vyhľadávača sa začala pri cene na dolnej hranici dodatočne zníženého rozpätia primárnej emisie.
Akcie Google začali rastom o 15 percent a v dopoludňajšom obchodovaní sa ich kurz zvýšil o 20 percent na 102 dolárov. Z vysielacieho štúdia trhu Nasdaq na Manhattane sledovali začiatok obchodov zakladatelia firmy Larry Page Sergey Brin.
Parmalat zažaloval audítorov
Talianska potravinárska spoločnosť Parmalat podala žalobu na svojich bývalých audítorov Deloitte & Touche a Grant Thornton. Rozšírila tak zoznam svojich bývalých spojencov, od ktorých teraz žiada miliardy dolárov ako odškodné. Tvrdí, že práve audítori a banky môžu za jej bankrot. Audítori vinu väčšinou popierajú a platiť sa nechce ani bankám.
Parmalat podal žalobu v Spojených štátoch a náhradu škody bude žiadať od oboch organizácií - Deloitte Touche Tomatsu i Grant Thornton International. Žaloba sa týka i odnoží, ktoré majú tieto firmy v Taliansku.
"Žaloba je súčasťou procesu, prostredníctvom ktorého sa nútený správca bude snažiť získať späť peniaze od tretích strán, o ktorých si myslíme, že hrali úlohu v kolapse Parmalatu," píše sa v správe firmy.
Nahrávacie firmy prehrali na súde
Americký odvolací súd zasadil tvrdú ranu protipirátskemu úsiliu filmových štúdií a nahrávacích spoločností. Rozhodol totiž, že firmy Grokster, Streamcast Networks a Sharman Networks, ktoré umožňujú sťahovanie hudobných a filmových súborov z internetu, nie sú zodpovedné za porušovanie autorských práv.
Právnici nahrávacích firiem a filmových štúdií vo februári v argumentoch k prípadu uviedli, že tieto internetové služby by mali používať softvérové filtre, ktoré by zabránili výmenám súborov chránených autorským zákonom.
Podľa prevádzkovateľov týchto služieb by však zavedenie filtrov znamenalo ich koniec. V celom spore sú v stávke budúce príjmy z rýchle rastúceho trhu pre sťahovanie digitálnych filmov a hudby z internetu. Nahrávacie firmy tvrdia, že práve protiprávne sťahovanie hudby z internetu stojí za dramatickým poklesom tržieb z predaja hudobných nosičov.
Agfa opúšťa fotografické odvetvie
Koncern Agfa-Gevaert, ktorý sa vypracoval na veľkú firmu najmä vďaka úspechu s fotografickými filmami, predáva svoju viac ako 100-ročnú tradičnú fotografickú divíziu. Agfa sa zbaví odvetvia consumer imaging, ktorá zahŕňa oblasť filmov, fotografických papierov a laboratórnych prístrojov, a predá ju doterajšiemu manažmentu a finančným investorom.
Noví vlastníci divízie fotografie prevezmú podľa údajov Agfy takmer 2900 zamestnancov na celom svete, pričom väčšina z týchto pracovných miest je v Nemecku. Kúpna cena bola stanovená na 175,5 milióna eur (viac ako sedem miliárd korún). Agfa zmluvne umožní investorom používať na filmových výrobkoch značku Agfa na neobmedzený čas.
V minulosti sa o predaji divízie fotografie hovorilo už viackrát. Koncern Agfa-Gevaert sa teraz sústreďuje na odvetvia grafických systémov pre tlačiarenský priemysel a medicínsku techniku, s ktorými súvisí preorientovanie sa smerom k digitálnej technike. Prvým fotografickým produktom Agfy celkovo bola vývojka, ktorú začala predávať v roku 1889.
čtk, tasr, reuters