Mačku môže bolieť zub alebo zapálené ďasno.
FOTO - ARCHÍV
pahltne, ale rozporciuje si ho na sústa. Keďže nedokáže posúvať spodnú čeľusť, natáča pri žuvaní hlavu raz napravo, raz naľavo. Aj preto ťažko prijíma kašovitú potravu, na čo by chovatelia mali pri kŕmení pamätať.
Ako každá šelma, aj mačka má v čeľustiach veľkú silu. Zadnými stoličkami dokáže rozdrviť menšie kostičky, rezákmi ohrýza mäkké zvyšky. V šiestom mesiaci života mačky treba sledovať výmenu jej mliečneho chrupu za trvalý. Toto obdobie sa nezaobíde bez deštrukčného správania sa zvieraťa - všetko hryzie, čím si rieši nepríjemný pocit v papuľke. Preto treba dať mačke v tomto období gumovú hračku, loptičku alebo kožený predmet určený na žutie (dostať v chovateľských predajniach), pomocou ktorých sa urýchľuje prerezávanie zubov.
Zviera navykáme už od mala na otváranie papuľky, čo bude v neskoršom veku výhoda pri podávaní liekov, pri kontrole chrupu a jeho čistení, prípadne pri odstraňovaní zubného kameňa a povlakov slabým roztokom peroxidu sodíka. Dôležité je to najmä pri zvieratách, ktoré sa zúčastňujú na výstavách.
Zuby mačky sa nekazia v takej miere ako napríklad človeka, ani sa natoľko nelámu. Treba ich však pravidelne kontrolovať, pretože aj mačku bolí pokazený zub alebo ďasno zapálené od zapichnutej kostičky.
(os)