Strapec napadnutý bielou hnilobou. FOTO - AUTOR
Pestovanie viniča a hrozna patria k rizikovým činnostiam. Dobre to vie aj drobný pestovateľ - záhradkár. Na vinič vo vegetačnom období až do konca zberu hrozna pôsobí mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú rast a vývoj nadzemných orgánov, ich vyzrievanie, množstvo i kvalitu úrody hrozna.
Riziká pri pestovaní viniča vyplývajú najmä z nepriaznivého počasia. Škody sú úmerné dĺžke jeho trvania, fenofáze, v ktorej sa vyskytuje, intenzite a rozsahu jeho pôsobenia. Bývajú veľké, často je zničená celá úroda.
Niektoré riziká postihli pestovateľov aj v tomto roku. Je to sucho, dažde, vetry, ľadovec - krúpy. Časté a nadmerné dažde vytvárajú dojem nadbytočnej vlahy. V podmienkach s dobrou pôdnou štruktúrou však viniču priamo neškodia. Spôsobujú eróziu povrchovej úrodnej vrstvy. K druhotným účinkom dažďov patria škody zo sťaženého prístupu do vinohradu s cieľom ochrany viniča. Počas jeho kvitnutia dažde sťažujú opelenie kvietkov, kvitnutie sa predlžuje. Škody vznikajú hráškovatením, nevyvinutím bobúľ, rednutím strapcov a nižšou úrodou. Ak nastanú vo fenologickej fáze vyzrievania po období sucha, bobule praskajú. Väčšie škody sú na stolovom hrozne, pri ktorom sa znižuje jeho konzumná a trhová hodnota. Popraskané bobule sú bránou pre infekcie. Dážď odďaľuje ochranárske zásahy voči chorobám. Častejšie treba robiť postreky proti botrytíde, peronospóre a bielej hnilobe. Pri pretrvávajúcom daždivom období sa použijú chemické prostriedky s dlhšie trvajúcim účinkom, napríklad Ridomil Gold Combi, meďnatý prípravok Kuprikol 50, širokospektrálny Folpan 80 WDG, Euparen Multi. Na zrelom hrozne spôsobujú nemalé škody aj osy a škorce.
Dažde podporujú intenzitu rastu letorastov a listovej plochy. Častejšie sa preto musia vylamovať zálistky a presvetľovať kry.
V letných mesiacoch prichádzajú s dažďami aj silné vetry. Často poškodzujú letorasty, podľa sily a rozmoknutia pôdy aj oporné konštrukcie. Čím je vinič viac olistený, mohutnejší, väčšmi zaťažený, tým sú škody výraznejšie. Sucho a nedostatok vlahy pre vinič je v našich podmienkach častejší ako ich nadbytok. Krúpy - ľadovec poškodili listy, letorasty, podporili rast bočných výhonkov i zálistkov vo viacerých vinohradoch. Aby letorasty dobre vyzreli, vytvorilo sa plodivé drevo. Aktuálne boli preto zelené práce a diferencovaná agrotechnika.
Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.