BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster zapožičal v stredu viacerým osobnostiam štátne vyznamenania. Niektorí právnici však poukazujú na nejasnosti v legislatíve, ktorá upravuje udeľovanie vyznamenaní.
Problém je tentoraz pri troch vyznamenaných – lekárovi Pavlovi Traubnerovi, predsedovi Združenia miest a obcí Slovenska Michalovi Sýkorovi a diplomatovi Štefanovi Osuskom.
Zákon o štátnych vyznamenaniach hovorí, že návrhy na ich zapožičanie môže prezidentovi predkladať vláda. Podnet na predloženie návrhu môže vláde podať štátny orgán alebo právnická osoba. Vláda vlani začiatkom decembra uznesením poverila premiéra, aby prezidentovi predložil návrhy na vyznamenanie jedenástich osobností. Nakoniec ich však prezident vyznamenal štrnásť. Vo vládnom uznesení mená Traubner, Sýkora a Osuský chýbajú. Poradca prezidenta Ján Bílek povedal, že prezident vyznamenal navyše len P. Traubnera a M. Sýkoru. Ostatné návrhy dostal R. Schuster podľa Bíleka od vlády.
Otázkou je, či mal prezident zapožičať vyznamenania týmto trom osobám aj bez súhlasu vlády. Bílek tvrdí, že by bolo smiešne, keby hlava štátu mohla len vyznamenávať, ale nemala by právomoc predkladať i vlastné návrhy.
Advokát a bývalý ústavný sudca Ján Drgonec povedal, že ústava neupravuje spôsob nakladania so štátnymi vyznamenaniami. „Zo zákona vyplýva, že iný štátny orgán ako vláda návrh predkladať nemôže. Vytvára to silné postavenie prezidenta. Je otázne, či má hlave štátu prináležať takéto silné postavenie. Skôr ako nedostatky v uplatnení zákona to naznačuje nedostatky právnej úpravy,“ povedal Drgonec.
Ďalší ústavný právnik Ernest Valko povedal, že sa prikláňa k Drgoncovmu názoru. Podľa Valka je pravda, že z ústavy vyplýva prezidentovi oprávnenie udeľovať vyznamenania, ale existuje aj zákon o štátnych vyznamenaniach, a preto je potrebné z neho vychádzať, pokiaľ Ústavný súd nepovie niečo iné. „Prezident sa môže obrátiť na Ústavný súd a požiadať o vyslovenie nesúladu tohto zákona s tým, prečo mu obmedzuje ústavné právo prepožičiavať vyznamenania, keďže o tom musí rozhodovať aj vláda,“ povedal Valko.
Aj keby Ústavný súd potvrdil, že prezident môže udeľovať vyznamenania až po odsúhlasení vládou, Schuster sa nemusí obávať obvinenia z porušenia ústavy. Vopred totiž o tom nemohol vedieť a konal v dobrej viere. Na Ústavný súd by sa však mohla obrátiť aj vláda, lebo prezident môže vyznamenávať aj bez návrhov kabinetu.
IGOR STUPŇAN
JURAJ HRABKO