Rakúšania otvorili 19. augusta 1989 svoj priechod bez problémov, na maďarskej strane východní Nemci bránu vyvalili. Hnali ich politické zmeny v Maďarsku a vlastný sen o lepšom živote. Rakúsky minister zahraničných vecí Alois Mock prestriháva v júni 1989 spolu so svojím maďarským kolegom Gyulom Hornom (na snímke hore) ostnatý drôt. Walter Sobel s dvojročnou dcérou Sabrinou v roku 1989 (v strede) a s celou rodinou dnes. FOTO - ARCHÍV, ZDF
Walter Sobel býval v roku 1989 v malom osemtisícovom mestečku Blankenburg vo východnom Nemecku a pracoval v oceliarni. Jeho žena Simone bola fyzioterapeutkou. Nepatrili k politicky spoľahlivým občanom tej doby a ani nemohli. Na to mali v západnom Nemecku príliš veľa príbuzných.
O emigrácii hovorili často, ale Simone sa bála. Privolila až nerada - pri pohľade na svoje dve malé deti, štvorročnú Indru a dvojročnú Sabrinu.
Zázrak zo Šoprone
V auguste 1989 sa vybrali k Balatónu, najobľúbenejšiemu cieľu dovolenkárov z východného bloku. Oficiálne na týždňové prázdniny. Nikto netušil, že chcú na maďarsko-juhoslovanskej hranici nájsť miesto, cez ktoré by sa dostali na zlatý Západ. Jazdili autom sem a tam a hľadali 24 hodín. Neúspešne. "Bol som úplne zúfalý," hovorí Walter po 15 rokoch pre nemeckú televíziu ZDF.
Vtedy sa im celkom náhodou dostal do rúk leták: Príďte na Paneurópsky piknik v Šoproni, 19. augusta 1989 o 15. hodine, pozývala maďarská opozícia. Šoproň ležal na hranici s Rakúskom. Bolo rozhodnuté.
Sobelovci patrili k šiestim stovkám východných Nemcov, ktorým sa v auguste 1989 prvýkrát po 40 rokoch otvorila železná opona. Zázrak v Šoproni trval len tri hodiny. Ale život týchto ľudí zmenil na nepoznanie.
Chaos
V ten deň prišli na hranice masy. Stáli na mieste, kde takmer pred dvoma mesiacmi rakúsky a maďarský minister zahraničných vecí spoločne prestrihli ostnatý drôt. Maďarsko chcelo celému svetu ukázať, že to s radikálnymi politickými reformami myslí vážne.
Ani revolučné zmeny však nič nezmenili na tom, že cesta na západ bola stále zarúbaná. Šoproň bol nevídanou príležitosťou.
Bránu mali otvoriť o tretej. Tak to bolo dohodnuté s organizátormi akcie, ktorí plánovali symbolické stretnutie Rakúšanov a Maďarov na mieste, ktoré rozdeľovalo Európu. Scenár nevyšiel. Tri minúty predtým Nemci na maďarskej strane vyvalili drevenú bránu a bez batožiny a často aj bez dokladov sa ocitli na slobode.
V chaose, ktorý zavládol, sa Walter a Simone stratili z očí. Simone spanikárila, odmietla odísť bez manžela. Nakoniec sa našli a hranice prekročili spolu. Simone držala na rukách malú Indru, Walter Sabrinu. Po troch hodinách maďarskí colníci obnovili prísne pasové kontroly.
Začiatok konca NDR
"Do poslednej minúty sme si nemysleli, že príde toľko ľudí a pokúsi sa dostať na slobodu," hovorí jeden z iniciátorov László Magas. Nič z toho, čo sa v Šoproni stalo, neplánovali. Udalosti nasledujúcich týždňov však ukázali, že berlínsky múr sa začal rúcať práve tam. Augustový útek bol prvým z masových útekov východných Nemcov nespokojných s politickým režimom a zúfalým hospodárskym stavom krajiny.
Nezachovali sa z toho žiadne televízne zábery. Aj preto bolo ťažké nájsť ľudí, ktorí pri tom boli. Až po rokoch objavili amatérske video, podľa ktorého natočila televízia ZDF film. Aj o osude Sobelovcov.
Tí po prechode hraníc nasadli na autobus a odviezli sa do Viedne, na veľvyslanectvo západného Nemecka. Odtiaľ potom k príbuzným, ktorí im pomohli postaviť sa na vlastné nohy. Dnes žije celá rodina v nemeckom meste Kamen-Heeren na západe krajiny. Simone má vlastnú fyzioterapeutickú prax, Walter ju riadi a obe dcéry v rodinnom podniku vypomáhajú. Nič z toho, čo sa pred pätnástimi rokmi stalo, neľutujú. Pre Waltera Sobela to bol po narodení jeho dcér najemotívnejší zážitok v živote.