odvolal proti vôli liberálov, menšej koaličnej strany, ktorá ho do vlády delegovala. To vyvolalo koaličnú krízu napriek tomu, že rezort liberálom zostáva a premiér očakáva ich návrh na nového ministra.
Csillag podľa Medgyessyho nie je dostatočne úspešný pri lákaní zahraničných investorov a rozvíjaní diaľničnej siete. Podľa niektorých pozorovateľov však premiér na odchode ministra trvá skôr z prestížnych dôvodov: nemohol by vo vlastnej socialistickej strane obhájiť, keby k zmenám došlo iba na jej postoch.
Predseda liberálov Gábor Kuncze na premiérovo rozhodnutie reagoval vyhlásením, že strana Csillagovo odvolanie neprijme a že Medgyessy už nemá ich dôveru. Niektorí liberáli požadujú odchod z vlády. To je však nepravdepodobné. To by znamenalo predčasné voľby, ktoré by podľa prieskumov vyhral opozičný Fidesz.
Riešením by mohlo byť, ak sa vláda zaviaže uskutočniť program liberálov na výrazné znižovanie daní. To však odmieta ľavé krídlo socialistov.
Odchádza aj ambiciózny minister mládeže a športu Ferenc Gyurcsány. Medgyessy ho považuje za osobného rivala. Gyurcsányovi nepomohlo ani to, že jeho zotrvanie pred niekoľkými dňami požadovali v otvorenom liste predsedovia jedenástich športových zväzov, ktorí ministra chválili za vznik dlho odkladaného športového zákona a vyriešenie financovania olympijského i paraolympijského športu. Medgyessy odvolal aj ministra práce a sociálnych vecí Sándora Buránya.
Súčasťou zmien je vznik postu ministra bez kresla pre rozvoj. Bude koordinovať významné štátne rozvojové investície. Naopak, zruší sa post ministra bez kresla pre európsku integráciu.
Rozhodnutie o osobe nového ministra zahraničia odložil Medgyessy na október. Súčasný minister a predseda socialistickej strany László Kovács totiž bude eurokomisárom.